Na rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli sa zaktualizovali plány na vyslanie štyroch práporov k ruským hraniciam. Každý bude v počte okolo 1000 vojakov a budú im veliť USA (v Poľsku), Kanada (v Lotyšsku), Veľká Británia (v Estónsku) a Nemecko (v Litve).
Po tom, ako sa ruské vojenské loďstvo plavilo okolo Británie na ceste do Stredomoria, britské ministerstvo obrany uviedlo, že lietadlá RAF Typhoon zo základne RAF Coningsby budú vyslané do Rumunska až na štyri mesiace, zatiaľ čo 800 vojakov pôjde do Estónska, čo je o 150 viac, ako ešte pôvodne plánoval bývalý premiér David Cameron. Okrem toho budú vyslané do Estónska ešte bezpilotné lietadlá, tanky Challenger 2 a obrnené bojové vozidlá.
Britský minister obrany Michael Fallon povedal, že prvé nasadenie sa očakáva v máji budúceho roka. Vo svojom prejave po stretnutí s ministrami obrany krajín NATO vyhlásil: “S podporou rastúcou obranného rozpočtu toto nasadenie vzdušných, pozemných a námorných síl ukazuje, že budeme aj naďalej zohrávať vedúcu úlohu v NATO, podporovať obranu a bezpečnosť našich spojencov zo severu na juh.”
Britské sily v Estónsku majú posilniť aj vojaci z Francúzska a Dánska. Barack Obama už na začiatku tohto roka oznámil, že USA nasadí do Poľska “v pohotovosti” pracovnú skupinu asi 900 vojakov. Kanadské sily v počte 450 v Lotyšsku posilnia aj Taliani, 400 až 600 nemeckým v Litve pomôžu svojou čiastkou Belgicko, Chorvátsko či Luxembursko.
“NATO sa neusiluje o konfrontáciu s Ruskom. Nechceme novú studenú vojnu a nechceme nové preteky v zbrojení,” vyhlásil šéf NATO Jens Stoltenberg s tým, že Aliancia “robí obranné a primerané kroky”.