Veliteľa Vojensko-vzdušných síl Litvy Audronisa Navickasa odvolali z funkcie za to, že chcel opraviť vrtuľníky Mi-8 v Rusku, kde boli vyrobené

Veliteľa Vojensko-vzdušných síl Litvy Audronisa Navickasa odvolali z funkcie za to, že chcel opraviť vrtuľníky Mi-8 v Rusku, kde boli vyrobené

Vilnius, 13. februára 2017 (HSP/Foto: Facebook)

 

Litovské média píšu o ďalšej kauze. Tento raz „horelo“ vo vojenskom rezorte. Veliteľa Vojensko-vzdušných síl Litvy Audronisa Navickasa odvolali z funkcie za to, že chcel opraviť vrtuľníky Mi-8 v Rusku. Veď práve v tejto krajine boli vyrobené.

Na snímke Audronis Navickas
Na snímke Audronis Navickas

Veliteľ rozmýšľal logicky: v Rusku tie Mi-8 vyrobili, nech ich tam aj opravia, majú na to najlepšie podmienky a odborníkov. Ako je známe, v armáde a v politike logika platí dosť zriedkavo. Práve na to doplatil aj veliteľ litovských Vojensko-vzdušných síl. Minister obrany Litvy Raimundas Karoblis ho odvolal a nariadil služobné vyšetrovanie s tým, že Audronisa Navickasa prevelili zatiaľ do dočasnej rezervnej jednotky, ale odborníci hovoria, že je to prvý, ale istý krok k tomu, že ho vôbec prepustia z armády.

Reklama

Čím sa previnil plukovník Navickas? Zisťuje sa, že veliteľ vzdušných síl mienil porušiť istý zákaz – niečo podobné ako tie sankcie, ktoré USA a EÚ uvalili na Rusko. Ide o to, že velenie litovskej armády nariadilo, aby vojenské vrtuľníky litovskej armády, ktoré pred rokmi boli vyrobené v Rusku alebo ešte v ZSSR, sa na území Ruska a ruskými odborníkmi neopravovali. Paradox? Ale sankcie sú sankcie. Uvaľujú ich nielen politici, ale aj armáda…

Vlani však veliteľ Vojensko-vzdušných síl Litvy Audronis Navickas podpísal nariadenie, aby vrtuľníky Mi-8 poslali na opravu do Ruska. Toto nariadenie podpísali aj ďalší litovskí „kompetentní“ z vojenského rezortu. Zisťuje sa, že to bola ich chyba… Litovské ministerstvo obrany vlani v novembri začalo vyšetrovať túto epizódu, keď Navickas a spol. povolili opravu /až!/ dvoch vrtuľníkov, ktoré síce patria k armáde, ale nie sú to bojové stroje, ale záchranné a sú určené na vyhľadávanie stratenej techniky a ľudí a na ich záchranu.

Reklama

Minister obrany postavil nepokorného plukovníka mimo službu. Navickas sa voči tomuto rozhodnutiu odvolal na súde a tvrdil, že neurobil nič protizákonné. Prízvukoval, že opravu vrtuľníkov nenariadil vlastným rozhodnutím, ale odklepla to kompetentná komisia pre konkurzné nákupy na čele so zástupcom ministerstva obrany Litvy, veliteľom Vojensko-vzdušných síl republiky a riaditeľom Departmentu pre zbrane a riadiace systémy ministerstva obrany Litvy. Trval na tom, že to nebolo jeho vlastné rozhodnutie, ale odkleplo ho aj vedenie ministerstva obrany.

Márne sa snažil vysvetliť, že neurobil nič protizákonné. Vyšetrovanie tejto kauzy osobne kontroloval vtedajší minister obrany Litvy Juozas Olekas. Lenže to netrvalo dlho… Už o niekoľko dní ministra obrany pre korupčný škandál odvolala z funkcie prezidentka Litvy Dalia Gribauskaiteová… Pod „vedením“ samotného ministra Juozasa Olekasa ministerstvo obrany nakupovalo zariadenia pre kuchyne za cenu, ktorá 8-násobne /!!!/ prevyšovala trhové ceny. Minister, ktorého obvinili z korupcie, už nemohol pokračovať vo vyšetrovaní kauzy opravy vrtuľníkov v Rusku.

Avšak nový minister obrany Litvy Raimundas Karoblis pokračoval v šľapajach starého a odvolal plukovníka Audronisa Navickasa z funkcie veliteľa Vojensko-vzdušných síl Litvy a nariadil služobné vyšetrovanie. Havickasu reálne hrozí, že ho prepustia z armády – aj napriek tomu, že žiadne opravy vrtuľníkov v Rusku sa nekonali, jednoducho k ničomu nedošlo.

Čo sa vlastne deje? Myslíme si, že podobných prípadov v Európskej únii je neúrekom – samozrejme, to sa netýka iba rezortov obrany, ale prakticky všetkých rezortov. Všade prebiehajú konkurzy, tendry a iné hry, do ktorých sú zainteresované viacerí politici a podniky. Konkrétne v Litve opravovať tie nešťastné vrtuľníky by mala spoločnosť Helisota, ktorá vyhrala konkurz. Tiež poznáme, ako sa vyhrávajú mnohé podobné „konkurzy a tendre“…

Litovské média poukazujú na to, že 100% akcií tohto podniku patrí najväčšiemu holdingu v Litve v odvetví letectva Avia Solutions Group, šéfom ktorého je Gediminas Žiemelis. Niektorí litovskí novinári majú podozrenie, že ide iba o biznis a plukovník Novickas jednoducho „netrafil“: nevedel, že opravu vrtuľníkov už „zarezervovali“ tí „kompetentnejší“ v Litve. A na to doplatil. Ako sa hovorí v istých kruhoch, je to iba biznis, nič osobné…

Reklama

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:32

Ak chce daňovník poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, má čas do konca mesiaca. Darovať 2 % alebo 3 % tretiemu sektoru je možné len na predpísanom tlačive v lehote do 30. apríla. Upozornila na to Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa finančnej správy.

13:21

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba potvrdil medializované správy, že jeho rezort pripravil nový postup pri poskytovaní konzulárnych služieb v zahraničí pre mužov z Ukrajiny v mobilizačnom veku.

13:12

Národná diaľničná spoločnosť slávnostne začala raziace práce na 1,8 kilometra dlhom tuneli Okruhliak. Je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.

13:11

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

13:10

Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac najvýraznejší rast za takmer rok, k čomu prispel najmä vývoj v kľúčovom sektore služieb. Zotavenie v tejto oblasti umožnilo vykompenzovať prehĺbenie poklesu aktivity vo výrobnom sektore.

13:09

Investičné podvody sa zameriavajú na nízku finančnú gramotnosť ľudí a emócie, pričom sľubujú rýchle zbohatnutie a zisk. S podozrivou ponukou na investovanie malo skúsenosť až 24 % opýtaných respondentov.

13:08

V súčasnej dobe je bežné nakupovať množstvo tovarov na splátky. Aj nákup na splátky je pritom pôžičkou, ktorú treba splácať. Preto je potrebné si takýto krok dobre premyslieť. Pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere by mal dlžník brať do úvahy všetky náklady rodiny a jej reálne možnosti.

13:07

V ruskej Belgorodskej oblasti údajne od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo pri útokoch Kyjeva už 120 civilistov a ďalších 651 ľudí utrpelo zranenia. Tvrdí to gubernátor tejto oblasti hraničiacej s Ukrajinou Viačeslav Gladkov.

12:57

Arménsko a Azerbajdžan oznámili, že v rámci snáh o normalizáciu vzťahov začali s úpravou spoločnej štátnej hranice. 

12:57

Stovky nemeckých policajtov v rámci vyšetrovania činnosti nigérijskej mafie prehľadali početné nehnuteľnosti v spolkových krajinách Bavorsko, Hesensko, Bádensko-Württembersko a Hamburg. Na základe zatykačov bolo do väzby vzatých niekoľko mužov, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na krajinský kriminálny úrad (LKA) v Bavorsku, políciu a prokuratúru Mníchov I.

12:37

Po iránskom leteckom útoku na Izrael z 13. na 14. apríla 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré údajne zobrazovalo izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola), ako zneškodňuje prilietajúce iránske drony a rakety. Nie je to pravda, zdieľané video sa totiž prvýkrát na sociálnych sieťach objavilo už v októbri 2023 počas jedného z raketových útokov na izraelské územie z Pásma Gazy. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali