Hoci na povrchu Marsu nenašli žiadny život, nová štúdia Atriho ukazuje, že podmienky pod povrchom Červenej planéty môžu byť na tento účel vhodné.
Existuje stále viac dôkazov, že v staroveku – pred 4,1 až 3,7 miliardami rokov – existovalo na Marse vodné prostredie, a teda s najväčšou pravdepodobnosťou život. Ale erózia marťanskej atmosféry viedla k dramatickej zmene klímy – povrchovej vody zmizli, obývateľné miesta na planéte sa znížili.
V súčasnej dobe má Mars iba stopové množstvo vody vo forme soľanky, polárnych čiapok, hydratovaných minerálov a veľkých nánosov ľadu v plytkých podzemných prostrediach. Satelitné pozorovanie potvrdzujú existenciu pod hladinou vody vo forme ľadových nánosov v hĺbkach od jedného metra do niekoľkých kilometrov.
Podľa vedca sa život, ak vôbec existoval, musel prispôsobiť dnešným drsným podmienkam – nízkym teplotám a vysokým dávkam žiarenia, vylúčujúcom akúkoľvek možnosť stabilného ekosystému na povrchu planéty.
S využitím kombinácie digitálnych modelov, dát z kozmických misií a štúdií hlbinných ekosystémov na Zemi, Atri navrhuje mechanizmy, ktorými by mohol život prežiť v podpovrchovej vrstve.
Predpokladá, že tu nájdené organizmy môžu pre svoj metabolizmus využívať energiu galaktického kozmického žiarenia, pozostávajúce z vysokoenergetických nabitých častíc, ktoré prenikajú niekoľko metrov pod povrch a môžu spôsobiť chemické reakcie organické katalýzy, podobné tým pozorovaným v podobných radiačných prostrediach na Zemi.
Ďalším zdrojom energie môžu byť podľa vedcov rádionuklidy prítomné v marťanskom regolitu.
Ak rover Rosalind Franklin spoločné misie ExoMars Európskej vesmírnej agentúry a Roscosmos, ktorý má byť spustený v roku 2022, nájde vodu v podzemnom priestore planéty vo forme ľadu alebo soľanky, hypotéza sa stane celkom funkčná.
“Bude zaujímavé sledovať, ako môžu organizmy v takýchto drsných podmienkach prežiť, len dva metre pod povrchom Marsu,” uviedol Atri v univerzitnej tlačovej správe.
Predpokladá sa, že rover misie ExoMars odoberie vzorky hlbinných hornín pomocou dvojmetrového vrtáka.