Podľa francúzskeho vedca Serge Galama, ktorý v lete 2016 predpovedal víťazstvo Donalda Trumpa v amerických voľbách, prieskumy verejnej mienky nesmú ignorovať taký kľúčový faktor, ako je volebná účasť, a hlavne volebná účasť stúpencov každého z kandidátov. Podľa niektorých prieskumov neúčasť môže dosiahnuť okolo 30%. Práve tento ukazovateľ podľa Galama môže mať rozhodujúci vplyv na výsledky volieb.
Napríklad ak výsledky sociologického prieskumu ukazujú, že v druhom kole Le Penová dostane 41% hlasov a jej oponent 59%, tak politička má stále šancu vyhrať. Preto je nutné, aby volebná účasť stúpencov Le Penovej dosiahla 90% a jej oponenta 70% za celkové účasti 79%.
Takúto variantu nemožno vylúčiť, domnieva sa Galam. Hlavní súperi Le Penovej, Emmanuel Macrona a François Fillon, z nejakého dôvodu vyvolávajú “odpor” u mnohých voličov, pritom mnohí zo stúpencov Macrona môžu v deň volieb podporiť iného kandidáta, tvrdí vedec a odvoláva sa na údaje predvolebných prieskumov. Takéto nálady môžu priviesť k tomu, že v rozhodujúcom okamih volebná účasť stúpencov Macrona a Fillona bude nižšia. Naproti tomu Marine Le Penová je v oveľa výhodnejšej situácii, pretože jej stúpenci majú väčšiu motiváciu doraziť k volebným urnám.
Inak povedané, veľký počet voličov, ktorí chcú hlasovať proti Le Penovej môže k voľbám jednoducho nedoraziť, čo prinesie kandidátke za Národný front volebné víťazstvo. “To nie je moja prognóza a nehovorím, že tento variant je nevyhnutný. Iba poukazujem na to, že existuje značná pravdepodobnosť, že Le Penová zvíťazí nehľadiac na predvolebné prieskumy,” cituje Politico Galama.