Odborný asistent katedry biologických vied na univerzite v americkom Buffale, Omer Gokcumen, tvrdí: „Zdá sa, že kríženie medzi rôznymi rannými homininovými druhmi nie je výnimkou, ale normou.“
V subsaharskej Afrike boli totiž objavené gény, ktoré sa do značnej miery odlišovali od génov moderných ľudí. Tieto gény sú podľa vedcov pravdepodobne artefaktom medzidruhovej reprodukcie s doposiaľ neznámym tajomným druhom spred 150-tisíc rokov.
“Na základe našej analýzy je najpravdepodobnejším vysvetlením tejto extrémnej variácie archaická introgresia – zavedenie genetického materiálu “tajomného” druhu starých hominínov,” dodal Gokcumen. Tento „tajomný“ druh by podľa Gokcumena mohol byť súčasťou už objaveného druhu, napríklad poddruhom Homo erectus.
Zdrojom pre výskum bolo DNA v slinách, konkrétne proteín mucín nazývaný MUC7. „Keď sme sa pozreli na históriu génu, ktorý kóduje bielkovinu, vidíme v dnešných subsaharských populáciách prítomnosť archaickej prímesi,“ tvrdí vedec.
Podľa zistenia sa variant mucínu MUC7 zhodovala oveľa viac s prehistorickými typmi človeka ako s modernými ľuďmi po celom svete. Proteín podľa zistení vedcov ovplyvňuje zloženie skupín baktérií v ústach. Testovanie prebehlo na vzorke od 130 ľudí.