Prieskumu sa zúčastnilo 1 517 ľudí, ktorí boli sledovaní 10 rokov. Za túto dobu sa u 294 dobrovoľníkov vyvinula demencia a 282 zomrelo. Ukazovatele demencie a úmrtnosti boli s ohľadom veku a pohlavia vyššie u tých, ktorí spali menej než päť alebo viac než 10 hodín denne, v porovnaní s tými, ktorí spali 5-6,9 hodín.
Vedci z Boulderovej univerzity, štát Colorado, zistili, že iba pár nocí bdenia dokáže porušiť vnútorné hodiny viac než sto rôznych bielkovín, vrátane zlúčenín súvisiacich s látkovou výmenou a obsahom cukru v krvi.
Vedci pozvali k účasti na experimente šesť zdravých mužov vo veku do 30 rokov. Strávili 6 dní v uzavretej miestnosti a lekári monitorovali ich aktivity, diétu, spánok a množstvo získaného svetla. Prvé dva dni mali účastníci normálny režim, potom im ho postupne zmenili opačne: aktivita a stravovanie v noci a osemhodinový spánok cez deň.
Každé 4 hodiny odobrali medici mužom vzorky krvi. Prístroj vyvinutý na Boulderovej univerzite umožnil poznať „rozvrh” činnosti viac než tisíc bielkovín. Zistilo sa tiež, že zmena harmonogramu spôsobila deformáciu v 129 zlúčeninách.