Houston 8. apríla 2020 (HSP/Foto:Screenshot The IrishTimes)
Dlhoročné spory o tom, či je očkovanie proti tej alebo inej chorobe užitočné alebo bezpredmetné či dokonca škodlivé, majú svoje pokračovanie aj v súvislosti so súčasnou pandémiou koronavírusu. Prirodzene, zatiaľ je predčasne diskutovať o užitočnosti alebo škodlivosti očkovania proti koronavírusu, keďže ešte neexistuje ani vakcína. Sú tu iné zaujímavé veci. Vedci Texaskej univerzity tvrdia, že v krajinách, kde vykonávajú očkovanie proti tuberkulóze, je desaťnásobne menej nakazených koronavírusom…

Vedci Texaskej univerzity University of Texas at Houston/ preštudovali údaje šírenia koronavírusu v 178 krajinách. Porovnávali informácie o šírení vírusu, úmrtnosti a údaje o očkovaní proti tuberkulóze v tej alebo inej krajine. Zistili, že úroveň úmrtnosti v krajinách, kde vykonávajú očkovanie, v priebehu 15 dní dosiahol 4,28 na milión ľudí, ale v krajinách, kde očkovanie nevykonávajú, je takmer desaťnásobne vyšší – 40 ľudí na milión obyvateľov. O výskume na Texaskej univerzite a prekvapivých zisteniach vedcov píše The IrishTimes.
Vedci zistili, že sa v krajinách, kde vykonávajú očkovanie proti tuberkulóze, v priebehu 15 dní nakazilo iba 38 ľudí na milión obyvateľov, ale v štátoch, kde podobné očkovanie nevykonávajú, sa nakazilo až 358 ľudí na milión obyvateľov. „Nečakali sme, že bude taký rozdiel,“ cituje The IrishTimes vedca Paula Hegartyho a pripomína, že dlhoročné diskusie o užitočnosti, škodlivosti, alebo neúčinnosti očkovania pokračujú aj v súčasnosti a nedá sa celkom presne hovoriť o účinnosti očkovania v prípade koronavírusu, ale určité údaje svedčia o tom, že by mohlo byť účinné. Potvrdzujú to aj údaje o tom, že v krajinách, kde sa vykonáva očkovanie proti tuberkulóze, je menší počet nakazených koronavírusom a úmrtí, ako v krajinách, kde očkovanie nevykonávajú.
Eugen Rusnák