Vedci sa priblížili k odhaleniu tajomstva sopečných erupcií

Vedci sa priblížili k odhaleniu tajomstva sopečných erupcií

Neapol 16. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)

 

Ruskí a talianski vedci sa priblížili k odhaleniu príčin sopečných erupcií na základe výskumu hory Monte Nuovo neďaleko Neapola. Výsledky tohto výskumu uverejnili v časopise Lithos

Ilustračné foto

Zvyšky lávy, teda horniny, ktorá vzniká pri erupcii a tuhne na povrchu zeme, obsahujú informáciu, ktorá môže, nielen odhaliť príčiny erupcií, ale aj pomôcť pri rozlúštení záhad minulosti a budúcnosti našej planéty. Výskum sopiek v Taliansku pokročil vďaka novým fyzikálnym metódam laboratória profesora Sultana Dabagova na Národnej výskumnej jadrovej univerzite MiFi a INFN (Národný ústav jadrovej fyziky v Taliansku). Pri výskume boli využité najnovšie úspechy fyziky, ktoré umožňujú získať informáciu, ktorú obsahujú zvyšky lávy.

Reklama

“Naša práca je detailným výskumom aktívnej fázy života planéty, ktorá sa prejavuje erupciami sopiek. Erupcie sú zložité javy, pokus zistiť korelácie medzi ich početnými premennými je však ďalším krokom k ich pochopeniu a predpovedaniu. Použili sme silné zdroje röntgenového žiarenia schopného prenikať hlboko do skúmaných vzoriek, bez toho, aby došlo k porušeniu,” povedal vedúci výskumu, profesor Ústavu nanotechnológií v elektronike, spintronike a fotonike MiFi Sultan Dabagov.

Podľa jeho slov v prvej etape vulkanické vzorky skúmali pomocou polykapilárnej optiky, ktorá stojí na pôsobení röntgenových lúčov. Pre potvrdenie výsledkov potom vzorky skúmali za využitia silnejšieho synchrotronného žiarenia. Tým sa umožnilo získanie röntgenogramov a tomogramov vzoriek, podarilo sa zrekonštruovať vnútorné zvláštnosti rôznych hornín a získať trojrozmerný model s vysokým rozlíšením.

Reklama

Vedci si myslia, že analýza týchto modelov v porovnaní so vzorkami lávy z iných erupcií umožní urobiť závery, týkajúce sa ako známych historických erupcií, tak i erupcií aktívnych a pasívnych sopiek.

Údaje získané pomocou počítačovej tomografie za využitia synchrotronného žiarenia sa dajú integrovať od spoločného prostredia metód zisťovania charakteristík, ktoré sa užívajú v geológii. Budeme môcť lepšie pochopiť vplyv mikropórovitosti a nanopórovistosti skúmaných hornín na ich priepustnosť, aby sme odpovedali na mnohé dôležité otázky o formovaní a budúcemu rozvoju našej planéty,podotkol Dabagov.

Hlavným cieľom spoločnej práce ruských a talianskych vedcov je vytvoriť nástroj, ktorý umožní detailnú tomografickú analýzu v laboratóriu vybavenenom röntgenkou s malým výkonom. Túto možnosť poskytne polykapilárna optika.

Pomocou nového prístroja bude možné skúmať vulkanické vzorky v nepretržitom režime, pretože toto zariadenie je menšie a lacnejšie v porovnaní so synchrotronnými zdrojmi (čo umožní vybaviť týmito prístrojmi prakticky každé výskumné geologickej stredisko). Podľa názoru odborníkov použitie polykapilárnej optiky s malými zdrojmi a detektormi žiarenia môže byť základom pre vývoj kompaktných prenosných zariadení pre analýzu rôznych hornín na mieste bez prenášania vzoriek.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
15:35

Poľských vojakov vyšlú do Paríža, aby tam pomohli s posilnením bezpečnosti počas tohtoročných letných olympijských hier. Oznámil to vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali