Idaho 22. októbra 2016 (HSP/Sputnik/Foto:Wikipedia)
Výskumníci prehodnotili 30 rokov staré dáta a domnievajú sa, že objavili nový mesiac v blízkosti vnútorného prstenca planéty Urán
Vedci z Univerzity v Idaho, Rob Chancia a Matthew Hedman, opätovne preskúmali údaje získané sondou Voyager 2 v roku 1986 a zistil, že alfa a beta prstence Uránu ukazujú predtým nepovšimnuté vzory vĺn. Výskumníci naznačujú, že inak symetrické vnútorné prstence prachu a hornín obklopujúce planétu sú narušené dvomi mesiacmi.
“Tieto anomálie môžu znamenať malé mesiace, ktoré obiehajú okolo vonkajška týchto prstencov,” napísať vedci v správe na arXiv.org. “Tieto mesiace sú však dosť malé,” povedal Chancia pre New Scientist, a podľa predpokladov sa skladajú primárne z tmavého povrchového materiálu, ktorý odráža len veľmi malé množstvo viditeľného svetla. To je aj vysvetlením, prečo neboli detekované sondou Voyager 2. Mesiace, ak bude ich existencia potvrdená, majú podľa predpokladov 2 – 9 míľ (3 – 15 km) v priemere.
Mark Showalter zo SETI Institute v Kalifornii uviedol, že existencia mesiacov je “určite veľmi vierohodnou možnosťou,” cituje magazín New Scientist. V najbližších mesiacoch bude tím pozorne sledovať Urán pomocou Hubblovho teleskopu. Ako Showalter povedal, Hubble je “najlepšou voľbou” pre hľadanie malých družíc. Teleskop tiež zbadal štyri najmenšie mesiace Pluta ešte predtým, ako ju navštívila kozmická sonda New Horizons v roku 2015.
Urán je treťou najväčšou planétou v slnečnej sústave a má 13 prstencov a 27 mesiacov. Novo objavené mesiace sú na obežnej dráhe bližšie než akýkoľvek iný kamenistý satelit planéty. Planéta, takmer 20-krát ďalej od Slnka ako Zem, nebola doteraz tak podrobne študovaná ako jej susedné planéty.