Kalifornia 5. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Richard Vogel)
Kalifornii predpovedali „megabúrku“, ktorej následky budú oveľa horšie pre západné pobrežie USA ako zemetrasenia či lesné požiare. Informoval o tom ABC News

„Predstavte si so začiatkom sezóny dažďov roku 2020 v Kalifornii celý mesiac lejakov na celom západnom pobreží,“ stojí v materiáli.
V takom prípade na štáty spadne od troch do šiestich metrov zrážok, každé z veľkých miest v Kalifornii sa ocitne pod päťmetrovou vrstvou vody. San Francisco, Los Angeles, San Diego a Sacramento sa stanú terčmi tohto prírodného javu. Výsledkom budú tisícky zosuvov pôdy, bude zničené poľnohospodárstvo a veľké hospodárstva.
„To môže znieť ako scéna z katastrofického filmu, ale taká búrka nielen že je možná, ale už tu bola,“ píše autor článku. „Megabúrka“ zasiahla Kaliforniu v rokoch 1861-1862. Výsledkom bol rekordný počet obetí a materiálnych škôd.
„Záplava zatopila štvrtinu domov v Kalifornii (…). Zničilo to tretinu pôdy, na ktorú sa vzťahovala daň, štát zbankrotoval, „vyhlásila expertka na zemetrasenie Lucy Jonesová.
Hlavné mesto štátu muselo byť po tejto udalosti premiestnené zo Sacramenta. Podľa dobových svedectiev toto nešťastie pripravilo o životy jedno percento vtedajších obyvateľov Kalifornie, kde teda žilo 400 tisíc ľudí.
V materiáli ABC News stojí, že dažde vtedy trvali 25 dní, čo stačilo na to, aby bola zatopená štvrtina všetkých stavieb Kalifornie.
„Hovoríme o katastrofe so škodami o rozmere triliónov dolárov. Takže to je skutočne veľmi veľa z toho pohľadu, aké budú dlhodobé dôsledky pre Kalifornii,“ píše autor článku.
Autor pritom zdôrazňuje slová vedcov, ktorí tvrdia, že sa nejedná o hypotézu, ale o reálnu možnosť, ktorá je nevyhnutná. Podľa letokruhov stromov totiž boli schopní určiť, že za posledných 1800 rokov Kalifornia prežila minimálne šesť podobných potôp, ktoré dokonca prekonávali udalosť z rokov 1861-1862.
Vedci dodali, že ak budúca katastrofa pripraví o život jedno percento obyvateľov Kalifornie, ako tomu bolo v polovici 19. storočia, tak sa obeťami stane 400 tisíc ľudí. Jednalo by sa tak o najväčšiu prírodnú katastrofu v dejinách Kalifornie.