Vedci predpovedajú výbuch antisemitizmu v krajinách EÚ. Úrady tajuplne mlčia

Vedci predpovedajú výbuch antisemitizmu v krajinách EÚ. Úrady tajuplne mlčia

Bratislava 19. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Takmer tretina Židov žijúcich v EÚ by chcela Európu opustiť. Obavy rabínov potvrdili sociológovia. To všetko kvôli neustálym hrozbám na pozadí neschopnosti úradov vyriešiť problém silnejúcej judeofobie. O tom, kam majú Židia z Európy utekať a aká je situácia s antisemitizmom v Rusku – v príspevku Sputnika

Ilustračné foto

Dal si si na hlavu jarmulku, čakaj nešťastie

Reklama

Francúzsky Štrasburg zažil v minulom týždni ďalší útok. Na predmestí zneuctili 37 židovských hrobov a namaľovali na ne hákové kríže. Nehľadiac na sľuby úradov neboli vandali doteraz vypátraný.

“Keď sa zneuctí pamätné miesto, zneuctí sa celá republika,” na toto neurčité vyhlásenie sa obmedzil francúzsky minister vnútra Christophe Castanera.

Reklama

Útok na cintorín vyostril beztak nepokojnú situáciu v meste. A nejakých štyridsať minút cesty od Štrasburgu, v nemeckom Baden-Badene, panuje podivuhodný pokoj.
“Je to dosť bohatý a stabilný región, na žiadne prejavy antisemitizmu som tu nikdy nenarazil,” priznal v rozhovore pre Sputnik rabín Baden-Badenu Zeev Rubins. Žiadne ilúzie nemám, pretože vidím čoraz častejšie antisemitské komentáre na sociálnych sieťach.

Do Baden-Badenu sa presťahoval z Berlína, kde sa nachádza jeden z najznámejších pomníkov holokaustu na svete.

“Býval som v štvrti obývanej hlavne Turkami a prisťahovalcami z arabských krajín. A tam samozrejme, keď má človek na hlave kipu, alebo podľa nejakých iných znakov je vidieť, že je to Žid, určite bude počuť antisemitský komentár. A tak je tomu už niekoľko rokov,” hovorí rabín.

Rabín nie je vo svojich obavách sám. Podľa zverejnených  výsledkov prieskumu, ktorý zorganizovala Agentúra EÚ pre základné práva (FRA) na objednávku Európskej komisie, takmer 30 percent Židov žijúcich v EÚ bolo v uplynulom roku vystavených prenasledovaniu. A 85 percent ich pokladá antisemitizmus za najväčší sociálny alebo politický problém svojej krajiny.

Bol to najrozsiahlejší prieskum za celé dejiny podobného monitorovania v Európe. Prieskum bol usporiadaný v diasporách 12 krajín, v ktorých žije 96 percent všetkých Židov EÚ – v Rakúsku, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Holandsku, Poľsku, Španielsku, Švédsku a Veľkej Británii.

Reklama

“Výsledky sú smutné, ale celkom očakávané, pretože v posledných rokoch zažila európska diaspóra veľa hrozných udalostí, ktoré nemohli neovplyvniť pocit bezpečnosti u Židov. A nejde len o fyzickú hrozbu, ktorá pochádza od extrémistov, ale aj o politickú situáciu a o zvýšenie aktivity radikálnych pravicových strán,” okomentoval pre Sputnik výsledky prieskumu predseda Európskej rady rabínov Pinchas Goldschmidt.

 

Nechcený útek

Začiatkom decembra sa pokúsila jedna z najznámejších a najpopulárnejších pravicovo radikálnych strán Alternatíva pre Nemecko (AFD) zlepšiť svoju povesť. Podpredseda AFD Georg Pazderski vyhlásil, že radikálne myšlienky propagujú ľudia, ktorý nemajú s organizáciou nič spoločné.

 

Reklama

Nikto mu ale neuveril.

“Úrady to nezvládli”

Židovská obec zostala podľa všetkého sama pred hrozbou ako zo strany pravicových radikálov, tak aj zo strany islamistov. Sami Židia neveria, že ich úrady zachránia.

“Väčšina opýtaných (70 percent) z 12 krajín, ktoré sa prieskumu zúčastnili, je toho názoru, že ich vlády nebojujú s antisemitizmom dosť aktívne,” zdôrazňujú odborníci FRA.

Spoliehať sa môžu len na seba. Podľa informácií Európskej rady rabínov sa v posledných rokoch zvýšili výdavky židovských obcí na bezpečnosť viac ako o štvrtinu.
“Napríklad v Zürichu číta obec sedem tisíc veriacich. A tridsať ľudí tam pracuje vo dne v noci pre zaistenie bezpečnosti. A štát pritom obci hovorí: vy Židia ste dosť bohatí, a preto riešte problémy vlastnej bezpečnosti sami. Myslíme si, že to nie je správne,” podotkol rabín Goldschmidt v interview pre agentúru RIA Novosti.

 

Príčiny útokov na Židov

Analogický prieskum sa uskutočnil tento rok aj v Rusku. Židom boli položené rovnaké otázky.

“Podľa názoru väčšiny opýtaných bol vplyv antisemitsky naladených skupín v posledných rokoch nepatrný. Medzi opýtanými ruskými Židmi je teraz strach z toho, že sa stanú objektmi agresívneho antisemitizmu, dosť slabý, iba deväť percent respondentov vyslovilo podobné obavy. Fakty priamych násilných prejavov antisemitizmu – prípady zneuctenie židovských cintorínov, prejavy agresie voči Židom na uliciach a iných verejných miestach a antisemitská graffiti – uviedlo päť až deväť percent opýtaných,” uvádza sa v správe o prieskume, ktorý usporiadalo stredisko Levada centrum na objednávku Ruského židovského kongresu.

“Myslím si, že skomplikovaná situácia v Európe je spojená s demografickými zmenami. V posledných niekoľkých desaťročiach sa tam zvýšil mnohonásobne počet prisťahovalcov z blízkovýchodných krajín. A antisemitizmus tam pochádza predovšetkým od nich,” domnieva sa prezident Ruského židovského kongresu Jurij Kanner.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali