Na každý liter vyrábanej sladkej vody pripadá 1,5 litra soľného roztoku. Objem odpadu ročne po celom svete dosahuje 50 miliárd metrov kubických. Také množstvo roztoku by mohlo pokryť celé územie štátu Florida 30-centimetrovej vrstvou.
Zvyšuje to teplotu pobrežných vôd a znižuje obsah kyslíka. Viac ako polovicu celého soľného odpadu produkujú Saudská Arábia (22 percent), Spojené arabské emiráty (20,2 percenta) a Katar (5,8 percenta), uvádza Phys.org.
Problém sa komplikuje tým, že obyvateľstvo Afriky, Blízkeho východu a ostrovných štátov je závislé na výrobe sladkej vody.
Podľa údajov OSN približne každý štvrtý človek žije v regiónoch, kde je nedostatok vodných zdrojov, pre pol miliardy ľudí je prístup k sladkej vode sťažený v priebehu celého roka. Očakáva sa, že s globálnym otepľovaním sa situácia ešte zhorší kvôli vyčerpaniu podzemnej vody.
Mŕtve zóny, čiže zóny kyslíkového minima, sa vyskytujú v hĺbke 200 až 800 metrov a vznikajú obyčajne v dôsledku oteplenia vody a zvýšenie koncentrácie organických látok, ktoré sa dostávajú z pevniny s odpadovými vodami a hnojivami.