Výskumníci vykonali sekvenovanie prstencovej DNA, aby zistili primárne štruktúru molekúl, potom rekonštruovali jej trojrozmerný model a obraz epigenetickej regulácie, ktorá ovplyvňuje aktivitu génov.
Bolo zistené, že prstencová DNA sa vyskytuje vo veľkom množstve v rakovinových bunkách u ľudí chorých na rakovinu a napomáha agresivite nádoru. Okrem toho, ako podotýkajú lekári, hrá tiež kľúčovú úlohu vo vývoji nádoru.
Vedci dodali, že mimochromozomálna DNA nie je pre ľudský organizmus typická. Vyskytuje sa v rakovinových bunkách v polovici prípadov tejto choroby. S týmto tvarom DNA pripomína správanie rakovinových buniek správanie buniek baktérií z domény eukariot, zdôrazňujú vedci. Napríklad pri delení vytvárajú rakovinové bunky hneď niekoľko kópií onkogénov, kvôli čomu sa nádor rýchlejšie vyvíja, a to mu zase pomáha prispôsobiť sa liečeniu, oi. chemo a rádioterapii.
O čom môžu svedčiť záchvaty kašľa
Pred niekoľkými dňami sme písali o tom, že vedci prezradili, aké sú prvé príznaky rakoviny pľúc. Portál Medikforum.ru uviedol, že sa rakovina pľúc vo väčšine prípadov v prvých štádiách nijako neprejavuje. Avšak, odborníci teraz radia, aby ľudia venovali pozornosť varovným symptómom, ktoré môžu svedčiť o vzniku tejto onkologickej choroby.
Jedným z prvých dôvodov, kedy by sa mal človek obrátil na lekára, sú ťažkosti s dýchaním a záchvaty kašľa, ktoré ľudia často považujú za obyčajné prechladnutie. K iným príznakom potom patrí trvajúci chrapot, opuch krku a tváre, dýchavičnosť, bolesti v oblasti hrudníka pri dýchaní, nočné potenie a náhly úbytok na váhe.
O rakovine pľúc môžu občas svedčiť tiež atypické symptómy, ako sú bolesti kostí v dolnej časti tela, osteoporóza, zosilnenie končeku prstov a nechtov, a tiež ukladanie tuku v oblasti okolo stredu tela.
Odborníci ale zdôraznili, že všetky uvedené príznaky nemusia nevyhnutne svedčiť o vzniku onkologickej choroby, aj tak ale poukázali na nutnosť absolvovať lekárske vyšetrenie.
Bielkovina GDF11 ako záchrana
V októbri médiá informovali o tom, že francúzski vedci z Pasteurovho ústavu zistili, že bielkovina GDF11 napomáha v boji proti starnutiu a chráni organizmus pred rakovinou. Výsledky ich výskumu boli zverejnené na portáli MedicalXpress.
Uvádza sa, že vedecký tím realizoval niekoľko pokusov na myšiach. V ich priebehu sa im podarilo zistiť, že GDF11 pomáha napodobňovať účinky diét, ktoré preukázali svoju efektivitu pri zamedzení vzniku srdcových a onkologických chorôb. Okrem toho, injekčné podanie tejto bielkoviny u starších hlodavcov viedlo tiež k obnoveniu krvných ciev v mozgu a k posilneniu neurogenézie.
“Tieto údaje sú povzbudivé a podporujú myšlienku využitia bielkoviny GDF11 pri liečbe niektorých metabolických chorôb, ako je obezita či neurodegeneratívne ochorenie,” domnieva sa profesor Pierre–Marie Liedeau.