Vedci odhadli celkové množstvo uhlíka na Zemi

Vedci odhadli celkové množstvo uhlíka na Zemi

Bratislava 2. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 

Na Zemi sa nachádza 1,85 trilióna ton uhlíka, pričom viac ako 99 percent je pod zemou. Vedci strávili desať rokov na projekte amerického Deep Carbon Observatory (DCO), ktorý zisťoval “zásoby a toky” tohto chemického prvku. Pracovali na tom, kde a v akej forme sa uhlík nachádza a ako sa pohybuje naprieč systémom Zeme. Zistenia môžu pomôcť pochopiť limity života na planéte a pri predpovediach sopečných erupcií. Informuje o tom britská mediálna spoločnosť BBC

Ilustračné foto

“Táto práca skutočne vychádzala z faktu, že množstvá uhlíka, z ktorých máme obavy v súvislosti s klimatickými zmenami, sú iba malým zlomkom uhlíka na našej planéte. Viac ako 90 percent sa v skutočnosti nachádza vo vnútri Zeme – v jej kôre, plášti a v jadre,” vyjadrila sa Marie Edmonds z britskej Cambridge University.

Reklama

Dôkladná práca vedcov zahŕňala monitoring emisií plynu oxidu uhličitého (CO2) z veľkých sopiek a skúmanie hlbokomorského bahna, ktoré sa do vnútra Zeme dostáva cez hranice tektonických platní. Prostredníctvom laboratórnych pokusov a modelov mohol potom tím vedcov simulovať pravdepodobné zásoby a toky uhlíka.

Predpokladá sa, že iba dve desatiny jedného percenta celkového množstva uhlíka na Zemi, približne 43 500 miliárd ton, sa nachádza nad povrchom planéty – v oceánoch, krajine a v atmosfére. Zvyšok je hlboko pod zemou, pričom dve tretiny z celkového množstva obsahuje zemské jadro.

Reklama

Vedci zároveň zistili, že množstvo uhlíka na Zemi bolo počas väčšiny posledných miliárd rokov relatívne ustálené. To znamená, že do vnútra Zeme sa vstrebalo približne rovnaké množstvo uhlíka, ako uniklo do atmosféry zo sopečnej činnosti.

V tomto cykle však občas nastali veľké katastrofické udalosti, ktoré boli dôsledkom nárazov asteroidov alebo dlhodobej intenzívnej sopečnej činnosti, vplyvom ktorých sa do atmosféry dostali obrovské množstvá uhlíka. To viedlo k otepľovaniu, okysľovaniu oceánov a masovému vymieraniu druhov na Zemi.

Jednu takúto udalosť pritom môžeme zažívať aj teraz. Za posledných 100 rokov sú emisie uhlíka z ľudskej činnosti, ako napríklad spotreby fosílnych palív, 40- až 100-krát vyššie ako jeho geologické emisie. “Skutočne sa ukazuje, že množstvo oxidu uhličitého, ktorý vypúšťame v krátkom časovom období, sa veľmi približuje rozsahu predchádzajúcich katastrofických udalostí. Mnohé z nich skončili masovým vymieraním, takže teraz máme dobré dôvody na diskusiu o tom, že sa môžeme nachádzať v období šiesteho masového vymierania,” skonštatovala Celina Suarez z americkej University of Arkansas.

Nová štúdia však prináša aj pozitívne správy. Pri snahe zmerať množstvá uhlíka emitovaného pri sopečnej činnosti, vedci zistili, že erupcie veľmi často sprevádzajú nárasty uvoľňovania oxidu uhličitého. Niekoľko dní až týždňov pred samotnou erupciou sopky sa únik CO2 dramatický zvýši, čo môže v budúcnosti vedcom spolu s pozorovaním seizmicity sopiek a pohybmi zeme pomôcť predpovedať sopečné výbuchy.

Deep Carbon Observatory zverejnil svoje zistenia v niekoľkých článkoch v časopise Elements.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali