Vedecký tím z Princetonskej univerzity nedávno objavil úlomky ľadu staré 2,7 milióna rokov, ale nedokázal zistiť ich pôvod. Potom priviezli výskumníci z Washingtonskej univerzity radary, ktoré prenikajú do ľadu, a dokázali nájsť oblasť, ktorá sa svojimi charakteristikami ideálne zhodovala s úlomkami objavenými princetonským tímom.
Vedci požiadali o povolenie vrtať na tomto mieste. Ak sa ukážu ich predpoklady správne, dokážu preskúmať vzorku ľadu obsahujúcu dáta o dejinách Zeme, ktoré môžu byť staré niekoľko miliónov rokov.
Vďaka týmto údajom získajú možnosť rozlúštenia početných záhad. Jedna z nich je, ako dokázala Zem pred približne jedným miliónom rokov predĺžiť pauzu medzi ľadovými dobami, ku ktorým teraz dochádza raz za 100 tisíc rokov namiesto 41 tisíc rokov.
Dlhé vertikálne vzorky ľadu uchovávajú dáta o dobe vzniku ľadovca. Občas môžu obsahovať údaje o prehistorickej dobe. Posledná najstaršia vzorka ľadu sa nachádzala pod Kupolou C na Antarktickej náhornej plošine. Pri dĺžke 3 270 metrov obsahoval dáta z 800 tisíc rokov starých dejín Zeme.