“Náš objav ešte raz ukazuje, aké dôležité je starostlivo preskúmať všetky miesta obývania mikróbov, pretože v každom z nich môžeme objaviť užitočné bakteriofágy. Pokúsime sa odhaliť iné vírusy, ktoré dokážu nakaziť mikróby z najrôznejších ekosystémov, a použiť ich na boj so superbaktériami,” oznámila Brianna Weissová z Technologického inštitútu v New Yorku (USA).
V posledných rokoch sa stále naliehavejšie vynára pred lekármi problém vzniku, takzvaných superbakterií, mikróbov odolných voči jednému alebo niekoľkým antibiotikám.
Medzi nimi sú, ako vzácni pôvodcovia infekcií, tak i veľmi rozšírené a nebezpečné patogény, ako je zlatý stafylokok (Staphilococcus aureus) alebo pneumokok (Streptococcus pneumoniae). Vzniklo reálne nebezpečenstvo, že všetky antibiotiká stratia účinnosť a lekárstvo sa vráti do doby temna.
Preto molekulárni biológovia dnes, nielen aktívne vyvíjajú nové antibiotiká, ale snažia sa nájsť náhradu.
Weissová a jej kolegovia objavili ešte jednu potenciálnu náhradu antibiotík pri skúmaní obyčajných hubiek na riad, ktorými doma umývali riad jej študenti. V dvoch z nich objavili veľa vírusov doteraz vedcom neznámych.
Pokusy mali za následok dva nečakané objavy: bakteriofágy z hubiek na riad dokázali nakaziť nie jeden, ale hneď niekoľko kmeňov enterobaktérií (Enterobacteriaceae).
Tieto mikróby sa nachádzajú vo veľkom množstve v ľudských črevách a fekáliách. Početné z nich sú pre organizmus užitočné, zatiaľ čo iné, ako napríklad salmonela, morový bacil alebo klebsiella, ďalší pôvodca pneumónie sú nanajvýš nebezpečné.
Schopnosť vírusov z hubiek na riad likvidovať podobné baktérie bola pre vedcov veľmi nečakaná, pretože bakteriofágy zvyčajne prenikajú do konkrétnych kmeňov alebo druhov mikróbov.
Objavenie bakteriofágov schopných zničiť veľké množstvo enterobaktérií, hovorí Weissová, vzbudzuje záujem o ich použitie v lekárstve, jej tím už začal aktívne pátranie po ďalších podobných vírusoch, ktoré dokážu zlikvidovať iné druhy nebezpečných baktérií.