Až doteraz sa predpokladalo, že fajčenie elektronickej cigarety, ktoré sa teší stále vyššej popularite hlavne medzi mladými ľuďmi, je pre zdravie omnoho menej škodlivé, ako užívanie tabaku, pretože v prípade elektronického analógu osoby inhalujú páru, ktorá obsahuje nikotín, ale nie živice.
Avšak, zdá sa, že vyhlásenia o bezpečnosti elektronických cigariet budú musieť prehodnotiť: Japonskí vedci zistili, že v zariadení vyrábaná nikotínová para obsahuje 10 krát viac znečisťujúcich látok, ako bežné cigarety, píše AFP.
Ako sa ukázalo v priebehu štúdie, sponzorovanej japonským ministerstvom zdravotníctva, v niektorých e-cigaretách sa našli vysoké úrovne formaldehydu – toxickej látky, životu nebezpečnej vo vysokých dávkach.
Okrem toho, formaldehyd je na zozname karcinogénov: podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny, látka je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny nosohltana.
“V jednej zo značiek elektronických cigariet bolo nameraných 10 krát viac karcinogénov ako v jednej obyčajnej cigarete,” – povedal Naoki Kanagita, jeden z účastníkov štúdie. Podľa neho sa obsah formaldehydu v páre zvyšuje, keď je vyhrievacie teliesko zahriaté.
Teraz sa bude japonská vláda zaoberať zisťovaním škôd, ktoré môžu spôsobiť elektronické cigarety. Ministerstvo zdravotníctva japonska poznamenalo, že v budúcnosti môžu úrady začať kontrolovať rozšírenie týchto zariadení v krajine.
Stojí za zmienku, že v auguste tohto roka, Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala štáty, aby zakázali predaj elektronických cigariet neplnoletým. Vo vyhlásení WHO uviedla, že zariadenia sú “vážnou hrozbou” pre zdravie detí v lone matiek fajčiarok, rovnako ako pre mladých ľudí.
jf