Vatikánsky hovorca potvrdil, že medzi Abdalláhovým centrom predstaviteľmi Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg v minulosti opakovane ku kontaktom. “Aj kardinál (Jean-Louis) Tauran, ktorý radu vedie, mal častejšie kontakty s centrom. Predstavitelia Vatikánu sa zúčastňovali na iniciatívach centra. To je známe,” poznamenal Federico Lombardi.
Kým rakúsky spolkový prezident Heinz Fischer je skôr za zachovanie Abdalláhovho centra vo Viedni, kontroverzne vnímanej inštitúcie, ktorú financuje Saudská Arábia sumou 14-16 miliónov eur ročne, rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann v ostatných dňoch uviedol, že nevidí dôvod na ďalšiu účasť rakúskeho štátu na chode inštitúcie.
O postoji k problematike bude rakúsky prezident rokovať v nasledujúcich dňoch individuálne s ministrami zahraničných vecí i kultúry. Obaja najvyšší rakúski ústavní činitelia sa podobne ako predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz z Nemecka angažovali v ostatných dňoch osobne za prepustenie blogera a ľudskoprávneho aktivistu Raifa Badawího, odsúdeného v Saudskej Arábii za urážku islamu na tisíc rán bičom. Otázkou sa bude na podnet opozičných zelených zaoberať aj zahraničnopolitická rada alpskej republiky, ktorej zasadanie sa uskutoční v priestoroch rezortu diplomacie vo Viedni 3. februára.
mž