Prejav prezidenta Putina o novej architektúre medzinárodných vzťahov hneď vyvolal masu ohlasov a komentárov v USA a EÚ v radoch odborníkov a politikov. Médiá ho komentujú už menej, avšak niektorí novinári ho rozoberajú veľmi podrobne. Zdôrazňujú, že ruský prezident predstavil podrobnú analýzu súčasnej medzinárodnej situácie a „nemal pred ústami servítku“ – povedal všetko bez okolkov, na rovinu. Porozprával aj o tom, aké sú východiská z tejto mimoriadne napätej a komplikovanej situácie.
„Bol to veľmi silný prejav,“ hovorí prezident Nixonovho centra a vydavateľ časopisu The National Interest, známy americký politológ Dimitri Simes. „Môžeme s ním súhlasiť alebo nesúhlasiť, je to však prejav, ktorý upútava pozornosť a núti ľudí zamyslieť sa. Vôbec to nebol prejav lídra zahnaného sankciami do slepej uličky a snažiaceho sa z toho dôstojne dostať. Bol to prejav predáka jadrovej veľmoci, s ktorou treba rokovať a spolupracovať – či už sa to niekomu páči alebo nie“.
„Vladimír Putin hovoril v Soči o veľkých zmenách vo svete,“ zdôrazňuje politológ Vladimír Štoľ. „Uviedol v podstate očividné fakty: svet už nie je taký, aký bol v priebehu posledných 25 rokoch po rozpade ZSSR. A Washington a jeho spojenci v NATO po skoro úplnom dominovaní si to ťažko uvedomujú, ba ani nechcú si uvedomiť,“ prízvukuje.
Vladimír Putin zdôraznil, že aj Čína sa obnovila a vážne zmohutnela. To isté môžeme povedať aj o Indii a Brazílii. Prirodzene, aj o Rusku. Uvedomiť si, že sa musíš s niekým radiť a pristupovať na kompromisy, brať do úvahy iný názor, býva niekedy veľmi ťažko, a to nielen v zahraničnej politike, ale aj v obyčajnom ľudskom styku. S podobnou transformáciou ale treba počítať. Inakšie už byť nemôže.
Označil základy vznikajúcej novej štruktúry svetovej bezpečnosti, zdôraznil, že sa vo svete utvoril mnohopolárny politický systém. Na rovinu povedal, že už nemôže existovať starý svetový poriadok, ktorý sa pokúšajú vnútiť všetkým USA. Jednoducho nevedia zvládnuť úlohu, ktorú niekedy prevzali. Nemôžu svetu zaručiť bezpečnosť. Naopak, ich správanie spôsobuje čoraz väčší chaos.
Ako si myslí minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov, na ceste dialógu s Washingtonom stojí pred Ruskom len jedna prekážka – samotný Washington. „Jeho návrhy sú orientované výhradne na záujmy USA. A jeho správanie sa voči Rusku vôbec presahuje rámec slušnosti,“ domnieva sa Sergej Lavrov.
To hlavné, čo jasne naznačil ruský prezident, je absurdita monopolárneho sveta. Najmä na pozadí neschopnosti Washingtonu rozumne využívať vplyv, ktorý nadobudol po skončení studenej vojny. Keď sa Putina pýtali, či bol jeho prejav obžalúvací voči Američanom, alebo skôr zmierovací, odpovedal: „Nebol ani zmierovací, ani obžalúvací. Bol to návrh spoločnej práce“.
Video s prejavom Vladimíra Putina si môžete pozrieť tu:
eu