Bratislava 17. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Opozičná politická strana KDH v poslednom období predviedla hneď niekoľko pozoruhodných manévrov, ktoré sa nedajú nazvať inak ako salto mortale
Vedenie KDH bolo ostro kritizované už po parlamentných voľbách na jeseň minulého roka, že sa aspoň nepokúsilo o vstup do súčasnej vládnej koalície, kde by malo určitý priestor na realizáciu svojho “konzervatívneho” programu. Politici okolo súčasného lídra Milana Majerského sa však videli radšej v kombinácii so stranami ako Progresívne Slovensko, SaS či OĽaNO.
Práve s ultraliberálmi z PS a SaS sa tzv. kresťanskí demokrati následne podieľali na organizovaní protivládnych protestov. Pre niektorých voličov KDH bolo prinajmenšom čudné a pre mnohých až nepredstaviteľné, že politici presadzujúci pro-life agendu či odsudzujúci LGBTI propagandu vystupujú na pódiách po boku liberálov, ktorí by najradšej odlúčili cirkev od štátu, prijali manželstvá homosexuálov a priniesli do škôl tie najliberálnejšie agendy.
Politiku KDH začali výrazne kritizovať súčasní vládni predstavitelia po tom, čo sa Majerský v prezidentských voľbách pridal na stranu kandidáta liberálnych strán Ivana Korčoka. Majerského komentoval samotný premiér Robert Fico s tým, že je potrebné sa na KDH pozrieť bližšie a zo strany Smeru-SSD je tu podľa Fica príležitosť na prebratie určitej časti elektorátu a “politické vykostenie” kresťanských demokratov.
Najnovšie sa do KDH obúva aj bývalé hnutie OĽaNO. Poslanec NR SR a exminister obrany Ľubomír Galko sa domnieva, že práve politické krútenie sa KDH mohlo zapríčiniť to, že opozičné protesty nemajú želaný efekt.
Galko naráža najmä na to, že zatiaľ čo Majerský pred časom spolupracoval na protestoch, ktoré kritizovali zrušenie Lipšicovho Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), teraz KDH otáča a chce v EÚ lobovať za to, aby Slovensku pre zrušenie ÚŠP nebola odňatá časť eurofondov (viac v článku).
“To isté KDH, ktoré organizovalo sériu protestov proti zrušeniu špeciálnej prokuratúry, píše teraz do Bruselu list, že Slovensko je právnym štátom aj po jej zrušení a po rozprášení jej prokurátorov kade-tade. Už rozumiete, prečo tie protesty nemohli byť úspešné?” Komentuje na sociálnej sieti politiku kresťanských demokratov opozičný poslanec Galko.
Podľa jeho názoru “nie je možné sa na jednej strane postaviť ako tribún pred ľudí a bojovať za spravodlivosť voči ťažkým zločincom a zároveň kolaborovať s týmito ťažkými zločincami, ktorí demontujú spravodlivosť”. “To vám ľudia nikdy neuveria a aj preto boli tieto protesty neúspešné.”
Ľubomír Galko dodáva, že veci treba pomenovávať priamo. “A ja som, žiaľ, nútený konštatovať, že KDH nie je skutočná opozičná strana,” vyjadril sa poslanec hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO).
Prečítajte si tiež:
- Predstavitelia KDH sú skutočne nepolepšiteľní
- KDH pripravuje nový list Európskej komisii. “Slovensko je naďalej právny štát”