Väčšiu zodpovednosť za kvalitu štúdia vysoké školy vítajú

Väčšiu zodpovednosť za kvalitu štúdia vysoké školy vítajú

Bratislava 11. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Väčšiu zodpovednosť za kvalitu štúdia, ktorú prinášajú nové akreditačné štandardy, vysoké školy vítajú. Vyplýva to z odpovedí vybraných univerzít pre agentúru SITA

Ilustračné foto

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy (SAAVŠ) tento týždeň zverejnila nové kritériá, ktoré bude vyžadovať od vysokých škôl. Platiť budú od 1. septembra. Vysoké školy budú mať na zosúladenie svojich vnútorných predpisov so štandardami dva roky od dátumu ich účinnosti.

Reklama

Podľa manažéra pre vnútorný systém kvality Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici Jána Závadského sú nové akreditačné štandardy jednoznačným prínosom pre ďalšie smerovanie a rozvoj vysokých škôl na Slovensku. „Zásadnou je najmä ich komplexnosť, pretože požiadavky pokrývajú veľmi podrobne všetky aspekty vysokoškolského vzdelávania a kladú dôraz na všetky zainteresované strany na tomto vzdelávaní. Oproti pôvodným akreditačným štandardom vzniká teraz tlak na zabezpečenie kvality všetkých činností vysokých škôl,“ uviedol.

Dodal, že nové štandardy sú omnoho prísnejšie a zužujú priestor pre tie školy, ktoré ich nebudú napĺňať. Presun zodpovednosti za vytváranie, schvaľovanie a úpravu študijných programov vníma ako prirodzený posun k zvýšeniu dôveryhodnosti vysokých škôl. Zároveň podotkol, že so samostatnosťou prichádza aj viac obozretnosti a rizika. UMB podľa Závadského tento tlak na kvalitu vysokých škôl víta, keďže sa problematike venuje dlhodobo. Priblížil, že po zverejnení štandardov by sa mala vytvoriť nová Rada UMB pre vnútorný systém kvality a majú ambíciu byť lídrom a príkladom dobrej praxe nielen na Slovensku, ale aj v širšom medzinárodnom meradle.

Reklama

Zverejnené štandardy splnili očakávania Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Ako ozrejmil jej hovorca Tomáš Zavatčan, nové štandardy vychádzajú zo všeobecne prijímaných a zavedených princípov v európskom vzdelávacom prostredí a UPJŠ má podľa neho tieto princípy zapracované v interných predpisoch. „Štandardy preniesli veľkú mieru zodpovednosti na samotné univerzity, čo považujeme za správne a vítame toto rozhodnutie. Sme pripravení túto zodpovednosť na seba prevziať,“ uviedol. Dodal, že ambíciou vedenia UPJŠ je patriť medzi prvé univerzity na Slovensku, ktoré SAAVŠ posúdi.

Technická univerzita v Košiciach bola podľa slov jej rektora Stanislava Kmeťa na nové štandardy pripravená. Pred niekoľkými mesiacmi prijali dokument ustanovujúci základné postupnosti krokov aj s orientačným časovým harmonogramom jednotlivých etáp. Zriadili tiež akreditačnú radu, ktorá by mala zodpovedať za vytvorenie a zavedenie štandardov do vnútorného systému kvality školy. Presun zodpovednosti na vysoké školy hodnotí pozitívne. „Uvedomujeme si však nutnosť objektívneho posúdenia úrovne jednotlivých vysokých škôl a vytvorenie systému ohodnocovania škôl na základe dosiahnutej úrovne,“ povedal.

Hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller potvrdila, že oproti pôvodným štandardom došlo ku kvalitatívne presnejšie vypracovaným spôsobom hodnotenia vysokého školstva. „Univerzita pozitívne hodnotí najmä skutočnosť, že štandardy okrem odborných vzdelávacích a vedeckých požiadaviek venujú pozornosť aj morálnym štandardom a transparentnosti pedagogickej aj vedeckej práce,“ vyzdvihla.

K štandardom sa bude môcť Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) kvalifikovane vyjadriť až po zverejnení Metodiky na vyhodnocovania štandardov. Ako ďalej priblížil prorektor pre vzdelávanie UNIZA Vladimír Konečný, univerzita však víta každé zvýšenie autonómie vysokých škôl, no zároveň očakáva aj zodpovedný prístup všetkých inštitúcii. Tiež príslušné vyvodenie dôsledkov a zodpovedností v prípade nečestného a nezodpovedného konania. Dodal, že na revízii Vnútorného systému zabezpečovania kvality univerzita pracuje. „Našim cieľom je mať zavedený systém zabezpečovania kvality v zmysle nových akreditačných štandardov, ktorého fungovanie je garanciou zabezpečenia kvality vysokoškolského vzdelávania orientovaného na študenta a na uplatnenie našich absolventov na trhu práce,“ uviedol.

Hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove Alena Poláčková podotkla, že zverejnené štandardy sú „filozoficko-metodologickým“ dokumentom. Dôležitá tak podľa nej bude metodika hodnotenia, na ktorú bude univerzita aj reagovať.

Reklama

Vysoké školy by mali zosúladiť svoje vnútorné predpisy s novými akreditačnými štandardami dva roky od dátumu ich účinnosti, teda od 1. septembra. Najneskôr do roku 2024 musia požiadať o prvú akreditáciu vnútorných systémov. Nové štandardy nahrádzajú kritéria Akreditačnej komisie, ktorá skončila v decembri 2019.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:15

Ceny ropy sa v pondelok podvečer takmer nezmenili. Vývoj na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy zo širšieho konfliktu na Blízkom východe. A na strane druhej správy z USA, kde zásoby komodity minulý týždeň výrazne vzrástli a signály o neskoršom znížení úrokových sadzieb americkej centrálnej banky Fed, ako sa pôvodne čakalo.

20:14

Európa a USA by sa mali vyhnúť ponúkaniu nadmerných ekonomických výhod v snahe podporiť hospodársky rast. Nemali by sa zapájať do dotačných pretekov, ktoré vytvárajú hru s nulovým súčtom. Uviedla to v pondelok prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v prejave na americkej univerzite Yale.

20:06

Európska únia (EÚ) musí zabezpečiť, aby zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2035 nemal privysokú cenu pre jej priemyselnú suverenitu a občanov. Upozornili na to pondelňajšie správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

18:50

V meste Charkov na východe Ukrajiny sa v pondelok po ruskom útoku zrútila časť veľkej televíznej veže.

18:49

Na severe Arménska sa v pondelok uskutočnil protest proti plánom arménskej vlády vrátiť Azerbajdžanu štyri dediny v rámci úsilia o dosiahnutie mierovej dohody.

18:44

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začal v pondelok zriedkavú návštevu Iraku zameranú na obnovenie vzájomných vratkých vzťahov. Počas návštevy plánuje uzatvoriť viacero dohôd o ekonomickej spolupráci i bezpečnostnej spolupráci proti militantnej Strane kurdských pracujúcich (PKK).

Abdal Latíf Rašíd Recep Tayyip Erdogan
Na snímke iracký prezident Abdal Latíf Rašíd (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
18:12

Slovenská republika počas volebného obdobia 2020 – 2023 prvýkrát v histórii hospodárila zodpovednejšie ako v priemere krajiny EÚ. Uviedol to v pondelok Igor Matovič v súvislosti s predbežnými oficiálnymi údajmi o hospodárení SR za rok 2023, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Podľa zverejnených údajov deficit verejných financií bol vlani na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), pôvodne schválený rozpočet pritom počítal so schodkom 6,4 % HDP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci bežci prechádzajú cez Tower Bridge počas Londýnskeho maratónu v Londýne

Autor: TASR/AP-Aaron Chown/PA via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali