Václav Klaus uviedol, že mnohí politici či vedci sa snažia dávať verejne najavo svoj nesúhlas s “iracionálnym, populistickým a evidentne nevedeckým klimatickým alarmizmom”, niektorí podľa jeho slov roky, mnohí celé desaťročia.
“Vo svojom prejave tu v Erice som v roku 2012 povedal: “táto doktrína je ideológiou, ak nie náboženstvom. Existuje nezávisle na klimatologickej vede. Spory, ktoré vedie, nie sú o teplote, ale sú súčasťou súdobého konfliktu ideológií … Táto doktrína je voľne prepojenou kaskádou argumentov, nie je monolitickým konceptom, a tým sa nemohla stať predmetom vážneho vedeckého skúmania.” Citoval Klaus na úvod svoje slová spred siedmych rokov.
“Nemám najmenší dôvod tento svoj sedem rokov starý výrok meniť. Tohtoročné teplé leto v Európe nie je žiadnym protiargumentom, aj keď si to mnohí ľudia myslia. Napriek tomu sa niečo zmenilo. Nie v prírode, ale v spoločnosti,” upozorňuje Klaus a dodáva:
“Prezentáciou svojich katastrofických scenárov zahájili v poslednej dobe klimatickí alarmisti rozsiahlu ofenzívu, zatiaľ čo mlčiaca väčšina, teda normálni ľudia so zdravým rozumom, mlčia a sú v defenzíve. Na strane jednej tohto stretu je radikalizmus, populizmus, iracionalita, apriorizmus, chabé argumenty, monológy a ideologické klišé, na druhej strane rozumný a uvážlivý postoj dospelých, zrelých ľudí, rozum, racionalita, viera v dialóg, kritické myslenie a precitlivenosť na módne ideológie. Som presvedčený, že týmto popisom situácie nepreháňam. Spor nie je o teplote, spor je o radikálnej zmene ľudskej spoločnosti a nášho spôsobu života, je o obmedzenie našej slobody, čo jedna strana tohto stretu požaduje a snaží sa to tej druhej vnútiť.”
Klaus tvrdí, že v posledných rokoch sa zdalo, že aktivisti takmer náboženskej doktríny klimatického alarmizmu trochu ustupujú, že už sú unavení, že začínajú uznávať neudržateľnosť svojich argumentov, a že ako vedecké teórie, tak štatistické dáta jasne preukázali, že doktrína globálneho otepľovania – založená na jednoduchom vzťahu medzi ľuďmi spôsobenými emisiami CO2 a globálnou teplotou – nie je obhájiteľná.
“Zdalo sa nám aj to, že bola jednoznačne preukázaná aj neserióznosť takých ľudí, ako sú Al Gore, Rajendra Pachauri, Nicolas Stern. Bohužiaľ to tak nie je. Doktrína presadzovaná už od konca 80. rokov Medzinárodným panelom o klimatických zmenách (IPCC) stále dominuje. Nie je možné poprieť ju citovaním stoviek textov, ktoré nesúhlasia s arogantnou argumentáciou typu “veda už je uzavretá”, ktorú používajú tí, ktorí tento klimatický alarmizmus rozširujú po celom svete,” dodáva.
Bývalý popredný politik vo svojom prejave uviedol viacero vedeckých zdrojov, ktoré jeho slová podporujú .”Mýlili sme sa, keď sme predpokladali, že klimatický aktivizmus končí. Teraz, v lete 2019, najmä v Európe veľmi jasne vidíme, že bývalá, dlhé roky existujúca rovnováha medzi článkami a prejavmi zastupujúcim túto alarmistickú doktrínu, a tými, ktorí ju odmietajú, bola narušená. Radikálna propaganda doktríny klimatického alarmizmu debatu vyhrala.”
“Bez akýchkoľvek nových vedeckých objavov, hypotéz či teórií a bez nových štatistických dát, ktoré by ukazovali zmenu trendu, sme svedkami novej vlny radikálnych verejných proklamácií blížiacej sa apokalypsy. Sme svedkami doteraz neznámych ústupkov dospelých politikov, rešpektovaných akademikov, zvyčajne arogantných novinárov a sebavedomých biznismenov voči šestnásťročnej aktivistke. Mladé a naivné švédske dievča vyučuje staršiu generáciu a tá sa tvári, že to akceptuje.”
Dodal, že stredoškolskí študenti po celej Európe vrátane Českej republiky, ktorá bola v tejto veci donedávna veľmi skeptická, organizujú “Piatky pre budúcnosť” a odmietajú chodiť do školy.
“Český vodca tohto hnutia oznámil, že považuje “za zbytočné vzdelávať sa pre svoju budúcnosť, pretože nie je jasné, či vzhľadom ku klimatické zmeny nejaká budúcnosť vôbec bude”. Obávam sa, že iracionalita začína dominovať nad viac menej racionálnym spôsobom myslenia, ktorý v ľudskej spoločnosti až doteraz prevažoval.”
“Dnešný stupeň iracionality je – ako spoločenský a masový jav – niečím úplne novým. Tí z nás, ktorí prežili komunizmus, si spomínajú, že sme sa ako školáci smiali starému komunistickému heslu “Rozkážeme vetru a dažďu”. Naši učitelia sa pred 60-70 rokmi ani nepokúšali toto heslo obhajovať. Vedeli, že je nezmyslom, vedeli, že je to samotná komunistická propaganda. Dnešní učitelia – v ére politickej korektnosti a pri používaní úplne nedemokratických metód blokovania “nekorektných” názorov – sa niečo podobné povedať neodvážia alebo, čo je ešte horšie, sú sami podporovateľmi klimatického alarmizmu.”
Klaus tiež upozornil na to, že ľudia sa môžu mýliť, ale v minulosti bolo šírenie ako racionálnych, tak bláznivých myšlienok a ideológií ďaleko pomalšie. “Vedci a na nich napojení ideológovia nemávali internet, Facebook a Twitter a neboli schopní vytvoriť si tak mocnú lobby, ako je tomu dnes. Aj politický systém nebol nikdy tak otvorený (a bezbranný) voči iracionálnym myšlienkam. Sme konfrontovaní s nespontánne vzniknutou klimatickú psychózou, ktorá je novým javom. Je organizovaná a politicky podporovaná.”
“Ideológovia tohto nového náboženstva radi používajú silné slová a my by sme mali reagovať rovnakým spôsobom. Inak nebudeme počuť. Oni nás považujú za popieračov klimatických zmien, aj keď naše myslenie je založené na historickými faktami potvrdenom predpoklade, že sa klíma mení nepretržite. Preto nepovažujeme dnešnú klímu a jej zmeny za niečo zvláštne. To oni sú popierači klimatických zmien. Priemernú teplotu a klímu prvých šiestich-siedmich desaťročiach minulého storočia považujú za fixný bod, ktorý by sme mali udržať “nech to stojí, čo to stojí”. To je nehistorický a nevedecký prístup,” tvrdí Klaus.