“Dnes je dôvod oslavovať, žijeme v najpriaznivejšom čase našej viac ako 100 ročnej histórie,” vyhlásil Klaus počas svojho prejavu na Vítkove.
“Mali by sme jasne a hrdo povedať, že založenie Československa považujeme za jednoznačné pozitívum, ktoré si nesmieme nechať znesvätiť,” povedal bývalý prezident a dodal: “Najmä nie tými, ktorí si našu suverenitu nikdy nepriali a vidia len chyby a nedostatky.“
Nehľadiac na to, že Československo sa svojho stého výročia nedožilo, prebehlo rozdelenie spoločného štátu v priateľskom duchu a vývoj i v Česku i na Slvoensku je dôvodom k radosti.
“Náš rozchod so Slovenskom bol priateľský aj my Česi máme radosť, že sa, podobne dobre ako nám, darí aj Slovákom,” myslí si Václav Klaus.
“Budovanie národa bolo výsledkom práce celých generácií. Ak by sme zostávali len pri prázdnom adorování tatíčka Masaryka a nepripomínali si vtedajšie aktivity a prežitky miliónov občanov našej krajiny a najmä ich odhodlanie, aby sme sa stali samostatnou krajinou, robili by sme chybu.”
Podotkol, že túto chybu dnes robí “mnoho komentátorov i politikov“.
“Žiadna zahraničná akcia nemôže vyhrať, ak nemá dostatočnú domácu podporu,” vyhlásil Klaus k situácii vedúcej k vzniku samostatného Československa.
Následne poukázal na to, že v roku 1918 neexistovala žiadna reálna alternatíva, než vytvorenie samostatného štátu. Možnosť pripojiť sa k porazenému a zlomenému Nemecku označil za neseriózne.
“Žiadnu realistickú alternatívu k nášmu vtedajšiemu rokovaniu nikto neponúkol.“
Václav Klaus sa počas svojho prejavu dotkol aj vývoja, ktorému Čenská republika čelí v súčasnej dobe. Za najväčšiu hrozbu označil “unifikáciu” štátov v rámci Európskej únie a európske elity, ktoré si nie sú schopné poradiť, alebo nechcú vidieť nebezpečie plynúce najmä z migračnej krízy.
“Nové výzvy prináša EÚ a jej dnešný vývoj,” povedal Klaus a dodal, že českí ľudia nehlasovali pre vstup do EÚ, aby sa krajina znovu stala provinciou.
“Väčšina občanov hlasovala za vstup, pretože verila vo výhodu spolupráce demokratických štátov.”
Podľa Klausa EÚ po malých členských štátoch vyžaduje, aby sa vzdali svojej vlastnej suverenity a odovzdali rozhodovanie o sebe samých do cudzích rúk.
“Dnes sme svedkami unifikácie Európy, ktorá obmedzuje postavenie malých štátov. Znovu sa po nás chce, aby sme sa vzdávali rozhodovanie o našich životoch.”
Upozornil na situáciu spojenú s migračnou krízou. Česká republika, nehľadiac na to, že nečelí žiadnemu bezprostrednému vonkajšiemu nebezpečenstvu, by sa mala mať, podľa jeho slov, na pozore, pretože na európskom kontinente prebiehajú procesy, ktoré majú zmeniť jeho samotnú podstatu.
“Aj teraz sa musíme strachovať o náš štát.” Vyhlásil, že masová migrácia do Európy je nakročením k zmene kultúrnych i etnických pomerov na kontinente.