Na konferencii vystúpili bývalý prezident a bývalý predseda vlády Českej republiky Václav Klaus a predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a čestný predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory v Paríži Peter Mihók. Pre zasadnutie vlády SR, ktoré sa konalo v rovnakom čase, sa konferencie nemohol zúčastniť predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Hlavný hosť konferencie, ku ktorej sa ešte podrobnejšie vrátime v ďalšom článku, bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus, bol ostro kritický voči súčasnej podobe a politike Európskej únie. Spýtali sme sa ho na jeho názor na rozdelenie Európy na chudobnejšiu a bohatšiu časť.
Pozrite si krátku reportáž k problematike. Článok pokračuje pod videom
Hlavné správy: Európske krajiny sú v podstate rozdelené na krajiny majiteľov a krajiny montážnikov. Vidíte nejakú rozumnú šancu to demokratickým spôsobom zmeniť?
Václav Klaus: „Predovšetkým si myslím, že toto je nevyhnutný evolučný vývoj, ktorý musel nastať. Ak sa v našich krajinách stali určité chybné kroky, to znamená ich lacný výpredaj do cudziny, ja som proti tomu zásadne bojoval a vždy som bojoval o takzvanú českú cestu – tým nechcem hovoriť za Slovensko. Ja som vedel, že ekonomiku nesmieme vypredať, a preto vznikla aj myšlienka úplne novátorskej kupónovej privatizácie v krajine, ktorá nemala v rukách miliardový kapitál, aby si mohla kúpiť veľké podniky.
Ja som veľmi smutný z toho, že česká vláda Miloša Zemana potom po mne, na začiatku tej dekády, vypredala za korunky naše banky a naše veľké podniky. Myslím, že to bola škoda, ale to sa dnes už žiadnym spôsobom nedá zvrátiť, myslím, že iná cesta k tomu nie je.
Každá krajina si hľadá svoje komparatívne výhody, kde sa môže uplatniť, Slovensko ani Česká republika nebudú Silicon Valley. Skrátka, rešpektujme, že máme na to, na čo máme. Ja by som to slovo montovňa nikdy zo svojich úst nikdy nevypustil a považujem ho za pejoratívny útok ľudí, ktorí našej transformácii nikdy nepriali a neprajú.“
https://www.youtube.com/watch?v=aLIc5f-aSbg&t=331s
Ivan Lehotský