V USA vyhlásili, že inflácia ohrozila svetovú ekonomiku

V USA vyhlásili, že inflácia ohrozila svetovú ekonomiku

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Podobnú infláciu nemali v USA od čias globálnej finančnej krízy roku 2008. Regulátor ale odmieta sprísnenie monetárnej politiky. Deutsche Bank už varovala, že nečinnosť nedopadne dobre. Táto časovaná bomba ohrozuje celú svetovú ekonomiku

inflácia
Ilustračné foto

Zrýchlenie inflácie

V máji inflácia v USA vyletela na 5% v ročnom prepočte. Základný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa volatilný tovar, ako sú energetické nosiče a potraviny, stúpol o 3,8% oproti minulému roku, je to maximum od júna 1992. Zdraželo všetko, autá, technika, nábytok, letenky, oblečenie i potraviny.

Reklama

Ekonómovia zo Svetovej banky uisťujú, že väčšina krajín používajúca Infláciu (vrátane Ruska) sa nemá čoho obávať, a že sa ukazovateľ podarí vrátiť do medzí cieľového rozmedzia.

Ale v USA majú inú situáciu. Federálny rezervný systém je nečinný. Už v marci vyhlásil jeho šéf Jerome Powell, že nepovažuje za problém dočasné dvojpercentné prekročenie cieľa.

Reklama

Príčiny rastu spotrebiteľských cien sú jasné. Americká vláda už vydala na protikrízové ​​opatrenia od začiatku pandémie 6-9 biliónov dolárov, spustila naplno tlačiareň na peniaze. Po nástupe Joea Bidena získala ekonomika USA navyše takmer dva bilióny. Je to obrovský balík stimulov, hlavne sociálnych.

 

Obrovský dlh a slabý dolár

Peňažné záplavy zvýšili štátny dlh približne o štvrtinu. Dnes činia cez 28 biliónov dolárov (takmer 130% ročného hrubého domáceho produktu).

dolar
Ilustračné foto

Ekonómovia varovali, že nové infúzie do ekonomiky už nebudú užitočné. Zvýši sa tlak na rozpočet a na ceny kvôli prebytočným bankovkám bez príslušného zvýšenia výroby.

Inflačné riziko posilňuje tiež odročenie spotrebiteľského dopytu pri vysokej úrovni príliš veľkých úspor. Americkí spotrebitelia totiž usporili počas pandémie 1,6 bilióna dolárov, ktoré dnes začínajú míňať.

Reklama

Mocný príliv čerstvých bankoviek zasiahol americkú menu. Dolár zlacnel, stráca atraktívnosti pre investorov. Počas roka 2020 klesol oproti euru z 0,8934 na 0,8149, takmer o 9%. V roku 2021 môže klesnúť o ďalších päť alebo sedem percent.

Ďalší faktor spočíva v bezpríkladnom tlaku na rozpočet. Vo finančnom roku 2020 dosiahol jeho schodok 16,1% (3,1 bilióna dolárov), čo je maximum od roku 1945, keď vláda vyčleňovala kolosálne prostriedky na veľké vojenské operácie.

 

Nafúkli bublinu

Ale Federálna rezerva však nemieni zvýšiť úrokové sadzby, alebo obmedziť program nákupu aktív, kým nezaznamená “podstatný pokrok” v dosiahnutiu ekonomických cieľov, najmä obnovenie pracovného trhu. Sebaistota a nečinnosť regulátora vyvolávajú otázky.

ekonomika rast
Ilustračné foto

“Potrebujeme presný plán boja. Osoby, ktoré rozhodujú o daňovej a rozpočtovej politike, si musia uvedomiť, koho môžu ich rozhodnutie poškodiť. 87% Američanov je už znepokojené rastom cien. Pán Powell musí uznať prudký skok inflácie a prestať ignorovať tento vážny problém ako dočasnú poruchu,” vyhlásil senátor Rick Scott.

Reklama

Ekonómovia upozornili tiež na to, že Federálna rezerva absolútne popiera tiež nebezpečnejší trend, vznik globálnej bubliny na kapitalizačnom trhu. Svojou podporou super nízkych úrokových sadzieb a stálym zvýšením bilancie o 120 miliárd dolárov mesačne, keď cena akcií dosiahla takmer historické maximum, riskuje ešte viac preťažiť trh.

“Regulátor iba zvyšuje šance na tvrdé ekonomické pristátie a bude nakoniec nútený sprísniť peňažnú a úverovú politiku, aby dosiahol potrebnú úroveň inflácie,” poznamenal Desmond Lahman, analytik z Amerického inštitútu podnikania.

 

Postihnutí budú slabší

Vytvorí to ostatne problémy nielen pre Američanov, ale pre celý svet, varujú analytici z Deutsche Bank.

“Ignorovanie inflácie v USA drží globálnu ekonomiku na časovanej pume. Následky môžu byť ničivé, zvlášť pre najzraniteľnejšie spoločenské vrstvy,” vysvetlil hlavný ekonóm banky David Folkerts-Landau.

V Nemecku sa domnievajú, že sa inflácia zachová a že v najbližších rokoch vyústi do krízy, možno už v roku 2023. Experti upresnili, že tým utrpia predovšetkým rozvojové krajiny. Znehodnotenie peňazí v predných ekonomikách posilňuje očakávania investorov ohľadom zvýšenia sadzieb. Zvýši to príjmy zo štátnych dlhopisov, v dôsledku čoho budú pôžičky ešte drahšie.

Ekonómovia konštatujú, že sa začiatok globálneho oživenia zmenil pre rozvojové trhy z pozitívneho faktora v hrozbu, napríklad v Juhoafrickej republike a Brazílii sa cena pôžičiek blíži k nebezpečnej úrovni. Ale ich štátne financie sú aj beztak dosť nestabilné.

“Tieto krajiny sa majú viac obávať inflácie v USA ako vlastnej,” poukazujú odborníci z S & P Global Ratings.

Bohaté štáty si počas pandémie požičiavali s veľmi nízkymi sadzbami, na rozdiel od početných rozvojových.

Egypt má napríklad refinancovať dlh vo výške 38% HDP, cena obsluhy úveru činí 12,1%. Pre Ghanu je toto percento ešte vyššie, 15. Rovnaké problémy má Brazília, ktorej Centrálna banka už dvakrát od januára zvýšila sadzby, aby oslabila cenový tlak.

Reklama

Podľa Williama Jacksona z Capital Economics je Brazília výrazným príkladom toho, ako inflácia a rast rentability ohrozujú ekonomickú stabilitu.

“Spôsobilo to zníženie štátnych financií a zvýšenie úrokových sadzieb Centrálnou bankou, ktorá posilňuje výdavky na obsluhu dlhu,” zdôraznil analytik.

Situáciu zachraňuje skutočnosť, že napríklad Brazília, Juhoafrická republika a India viac spoliehajú na domácich investorov ako na zahraničných. Znižuje to zraniteľnosť pri odlivu kapitálu.

Rusko je z tohto hľadiska viac ako stabilné, lebo podiel nerezidentov vo federálnych dlhopisoch je veľmi malý. Podľa dát Centrálnej banky predstavoval v máji 10% (v apríli 19,7%). Viac ako 80% držiteľov federálnych dlhopisov tvoria domáci investori, predovšetkým banky a penzijné fondy. Nerezidenti sú zahraničné “dcéry” veľkých domácich bánk. Poistí to ako proti sankčným, tak inflačným rizikám.

 

Reklama

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:30

Barack Obama, Bill Clinton a niekoľko veľkých mien zo sveta americkej zábavy sa vo štvrtok večer zišli v New Yorku, aby pomohli na akcii prezidentovi Joeovi Bidenovi získať rekordnú sumu 25 miliónov dolárov na kampaň za jeho znovuzvolenie. Informovala agentúra AP.

Nálada vo vypredanej koncertnej sále Radio City Music Hall v New Yorku bola elektrizujúca. Obama ocenil Bidenovu ochotu hľadať spoločnú pôdu a povedal: “Toto je ten typ prezidenta, akého chcem.”

Joe Biden Barack Obama Bill Clinton Stephen Colbert
Stephen Colbert spoločne s Bidenom, Obamom a Clintonom v New Yorku
08:03

Teroristické hnutie Islamský štát (IS) vo štvrtok vyhlásilo, že bude podnikať ďalšie útoky proti “židom a kresťanom” po celom svete. Informuje agentúra DPA.

Hovorca IS Abú Huzajfa al-Ansárí v 40-minútovej novej zvukovej nahrávke, zverejnenej médiom hnutia al-Furkán, vyzval “osamelých vlkov na útoky proti križiakom (kresťanom) a židom všade vo svete, predovšetkým v Európe, Spojených štátoch a v srdci židovského štátu, meste al-Kuds, a v Palestíne počas ramadánu”.

07:52

Súd v ruskej exkláve Kaliningrad vo štvrtok odsúdil novinára Michaila Feldmana na dva roky odňatia slobody za kritiku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Polícia v Moskve počas 24 hodín zadržala ďalších piatich reportérov, informuje agentúra AFP.

07:30

Autobus s približne 60 cestujúcimi havaroval vo štvrtok večer na diaľnici v západnom Nemecku, zranenia utrpelo vyše 20 ľudí. 

Podľa policajného hovorcu autobus prevážal študentov strednej odbornej školy vo Warburgu. Vracali sa z výletu v Anglicku.

07:20

V pražskej Fakultnej nemocnici na Bulovke sa stal v pondelok 25. marca fatálny incident. Personál vykonal potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Vo štvrtok to potvrdila tlačová hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Prípadom sa zaoberá polícia, informoval portál iDNES.cz.

Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo.

07:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že členovia skupiny G20 sa budú musieť zhodnúť, či pozvú ruského lídra Vladimira Putina na novembrový summit v Brazílii. Informovala agentúra AFP.

Brazília sa postavila proti snahe izolovať a potrestať Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu a tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a západné krajiny nesú časť viny za vojnu.

06:40

Francúzske úrady počas uplynulých dní v rámci rozsiahlych policajných razií vo viacerých mestách zadržali 1357 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti. Vo štvrtok to v meste Dijon vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Informovala agentúra DPA.

06:30

V Juhoafrickej republike (JAR) sa vo štvrtok zrútil z mosta do rokliny autobus a následne začal horieť. Pri nehode zahynulo 45 ľudí, informovala agentúra AFP.

Nehodu na juhu Afriky prežilo len osemročné dieťa, ktoré záchranári previezli s vážnymi zraneniami do nemocnice.

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali