V talianskej metropole prebieha summit k 60. výročiu Rímskych zmlúv

❚❚

Rím 25. marca 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Alessandra Tarantino)

 

V talianskej metropole sa dnes pri príležitosti 60. výročia od vzniku spoločnej Európy – podpísania Rímskych zmlúv – začal slávnostný rímsky summit šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie. Slovenskú delegáciu vedie premiér Robert Fico

Na snímke vpozadí zľava predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, taliansky premiér Paolo Gentiloni, predseda Európskej rady Donald Tusk a maltský premiér Joseph Muscat v Orazi a Curiazi Hall v Palazzo dei Conservatori pred začiatkom slávnostného rímskeho summitu šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie v Ríme v sobotu 25. marca 2017. Slovenskú delegáciu vedie premiér Robert Fico

Zasadnutie európskych lídrov sa koná na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie – v Paláci konzervátorov (Palazzo dei Conservatori) na Kapitolskom námestí v Ríme.

.

V rámci rímskeho summitu ide z obsahového hľadiska o zavŕšenie procesu reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Zasadnutie šéfov štátov alebo vlád 27 členských krajín EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.

Lídri po skončení zasadnutia podpíšu spoločné vyhlásenie – Rímsku deklaráciu. Dokument by mal byť spoločným zamyslením sa nad stavom Európskej únie a budúcnosťou procesu integrácie.

.

“Verím, že nikto nebude mať záujem zablokovať hlavný dokument, ktorý sa nazýva Rímska deklarácia a v ktorom 27 štátov EÚ jednoznačne potvrdzuje záujem pokračovať v tomto jedinečnom projekte,” uviedol v piatok cestou na rímsky summit slovenský premiér Robert Fico.

Pripravovaná Rímska deklarácia podľa Fica jednoznačne hovorí, že EÚ pokračuje v súčasnom formáte bez potreby zmeny alebo rušenia základných zmlúv, ktoré boli podpísané.

Fico zároveň na margo obáv, ktoré vyvolal otázny postoj poľskej a gréckej vlády k obsahu záverečného vyhlásenia rímskeho summitu uistil, že tento dokument “by mal byť podpísaný všetkými 27 premiérmi a prezidentmi, ktorí sa zúčastnia na tomto summite”.

Po podpise je na programe spoločná tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, predsedu talianskej vlády Paola Gentiloniho a predsedu maltskej vlády Josepha Muscata.

Program sa zavŕši obedom v Kvirinálskom paláci (Palazzo del Quirinale) – sídle prezidenta -, ktorý pre delegátov usporiadal taliansky prezident Sergio Mattarella.

.

Rímske zmluvy sú dva dokumenty – Zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) – a nesú názov podľa metropoly, v ktorej boli podpísané. Rímske zmluvy zároveň predstavujú tzv. rodný list spoločnej Európy, známej v súčasnosti pod názvom Európska únia. Podpísali ich zástupcovia šiestich signatárskych krajín: Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Talianska.

Británia deklaruje, že oficiálny proces vystúpenia z Únie odštartuje 29. marca, iba niekoľko dní po skončení rímskeho summitu.

Šéfovia štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie pózujú pre spoločnú fotografiu po podpise Rímskej deklarácie v Ríme 25. marca 2017. Na snímke ôsmy zľava v pozadí slovenský premiér Robert Fico.

Tusk: Európska únia predstavuje záruku slobody, dôstojnosti a demokracie

Dnes je deň kedy máme byť hrdí a oslavovať, povedal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani v Ríme na slávnostnom summite šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie pri príležitosti 60. výročia od vzniku spoločnej Európy – podpísania Rímskych zmlúv.

“Stáli sme tu šiesti a teraz nás je tu 27,” otvoril svoj prejav predseda talianskej vlády Paolo Gentiloni. “Zažili sme 60 rokov mieru a európsky projekt je pre nás veľkým úspechom.”

.

Predseda Európskej rady Donald Tusk sa vo svojom vystúpení nevyhol osobnej reflexii: spomenul obdobie druhej svetovej vojny a pokračoval obdobím “komunistického režimu”. V tom čase sa podľa neho všetci z jeho regiónu “s nádejou obracali na Západ a verili v sen, ktorý chceli žiť”. “Európska únia nie je o sloganoch, nie je o ziskoch.” Únia podľa Tuska pre všetkých predstavuje záruku slobody, dôstojnosti a demokracie. “Takmer pol života som žil v krajine, kde nebolo povolené myslieť slobodne.”

Únia podľa neho predstavuje sériu spoločných hodnôt a demokratických štandardov. “Spoločná viera v ľudské práva, slobodu zhromažďovania a právneho štátu, toto je skutočný základ našej jednoty,” zdôraznil Tusk. Zároveň varoval, že zničiť mier a slobodu je veľmi jednoduché a môže sa to stať veľmi rýchlo.

Európska únia podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera vznikla z popola dvoch svetových vojen. Odchod Británie z EÚ označil za “tragédiu” a oslavy 60. výročia podpísania jej zakladajúcich zmlúv bez účasti Británie za “veľmi smutný okamih”. Juncker ďalej poznamenal, že Únia “sa musí sústrediť na veľké záležitosti” a nestrácať sa v detailoch.

“Musíme zaručiť silnú a jednotnú budúcnosť,” zdôraznil predseda maltskej vlády Joseph Muscat. Európa sa podľa Muscata mení a budúcnosť EÚ by preto mala odrážať potreby a špecifiká každého jedného štátu. Jednotný trh je podľa neho jednoznačným benefitom. Naopak, “náš najväčší deficit je integrácia, ktorú by sme mali zefektívniť”, upozornil s tým, že nerobiť nič nie je jedna z možností. Za najväčšiu výzvu do budúcnosti považuje solidaritu.

Taliansky premiér Paolo Gentiloni povedal, že lídri EÚ si musia vyslúžiť podporu svojich 500 miliónov občanov a ubrániť sa pred narastajúcim nacionalizmom na kontinente vytváraním pracovných príležitostí a eliminovaním sociálnej nerovnosti. Gentiloni tvrdo kritizoval EÚ za meškanie pri riešení migračnej krízy a pri vytváraní nových pracovných miest. “Musíme si znova získať dôveru našich občanov” stimuláciou hospodárskeho rastu, obmedzovaním chudoby a sociálnej nerovnosti.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová povedala, že vidí “Európu, ktorá obhajuje slobodu, demokraciu a vládu zákona,” ale dodala, že “európsky projekt čelí mnohým výzvam a nedostatkom.” Malmströmová, ktorá je Švédka, dnes na svojom blogu napísala, že ľudia by na 60. výročie Únie mali hovoriť o tom, čo chcú. “Chceme oslavovať dialógom namiesto konfliktom, vytvárať budúcnosť, ktorú budeme môcť s čistým svedomím odovzdať budúcim generáciám.”

Medzi prítomnými lídrami dnes nesedela britská premiérka Theresa Mayová. Británia totiž deklaruje, že oficiálny proces vystúpenia z Únie odštartuje 29. marca, iba niekoľko dní po skončení rímskeho summitu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali