V Španielsku prestížnu Cervantesovu cenu 2014 udelili Juanovi Goytisolovi

V Španielsku prestížnu Cervantesovu cenu 2014 udelili Juanovi Goytisolovi

Madrid 24. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Bonald označil Juana Goytisola za reprezentanta špičkovej španielskej literatúry predovšetkým v období po druhej svetovej vojne

Laureátom Cervantesovej ceny 2014 sa stal renomovaný španielsky spisovateľ Juan Goytisolo. Meno nositeľa najdôležitejšieho literárneho ocenenia v španielsky hovoriacom svete oznámil dnes v Madride šéf tamojšieho rezortu kultúry Ignacio Wert.

Reklama
Na snímke Juan Goytisolo

Predseda poroty José Manuel Caballero Bonald, ktorému sa rovnakého ocenenia dostalo pred dvoma rokmi, označil Juana Goytisola (83) za reprezentanta špičkovej španielskej literatúry predovšetkým v období po druhej svetovej vojne.

Rodák z Barcelony, ktorého dvaja bratia sú tiež spisovateľmi, pochádza zo zámožnej rodiny, o matku však prišiel v siedmich rokoch počas španielskej občianskej vojny. Obdobie Francovej diktatúry prežil literát zväčša v dobrovoľnom exile vo Francúzsku, angažoval sa za šírenie dobrého mena španielskej literatúry, dištancoval sa od svojich predkov a nezriedka cestoval, a to aj do mimoeurópskych destinácií. Neskôr pôsobil ako profesor literatúry na viacerých amerických univerzitách.

Reklama

Goytisolo je vnímaný ako kritický intelektuál a sprostredkovateľ medzi západnou a arabskou kultúrou, v tejto súvislosti stojí za zmienku, že sa usadil a aktuálne žije v Maroku, v meste Marrákeš, kde si adoptoval tri deti a urobil z nich svojich univerzálnych dedičov.

Jeho dielo, preložené do mnohých jazykov sveta, vrátane slovenčiny (Ostrov, Súboj v Raji, Na predmestí Barcelony) a češtiny (Cirkus, Svátky, Spodina, ale aj výber esejí Za Gaudím v Kappadokii), tvoria nielen početné romány a eseje, ale aj poviedky či cestopisy.

Goytisolovu tvorbu ocenili už viacerými prestížnymi cenami, napríklad trofejou Europalia (1985), Cenou Nelly Sachsovej (1993), Cenou Octavia Paza (2002) či Cenou Juana Rulfa (2004).

Prestížne ocenenie, ktoré nesie meno slávneho španielskeho spisovateľa zo 17. storočia Miguela Cervantesa, je označované aj za španielsku Nobelovu cenu. Udeľujú ho s ročnou periodicitou na znak uznania spisovateľom za ich celoživotné dielo. Cena je dotovaná sumou 125.000 eur.

V dlhom rade laureátov ocenenia, ktoré udeľuje španielsky rezort kultúry, figurujú napríklad Alejo Carpentier ocenený v roku 1977, Jorge Luis Borges (1979), prvý mexický laureát Octavio Paz (1981), Ernesto Sabato (1984), ďalší Mexičan Carlos Fuentes (1987), Adolfo Bioy Casares (1990), Mario Vargas Llosa (1994), Camillo José Cela (1995), Álvaro Mutis (2001), Juan Marsé (2008) či Ana María Matuteová (2010). Vlani získala prestížnu cenu uznávaná mexický spisovateľka a novinárka Elena Poniatowská.

Reklama

ml

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali