Bratislava 23. júla (TASR) – Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave pripravila prvý večer zo série prednášok Pohľad z blízka, ktoré sú venované dielam na výstave Talianska maľba. Úvodný letný večer s Talianskou maľbou sa uskutoční vo štvrtok 25. júla o 18. hodine, kedy bude kurátorka výstavy Zuzana Ludíková rozprávať na tému Dve súperiace umelecké centrá.
Prostredníctvom jednotlivých diel budú prezentované rozmanité umelecké názory z najvplyvnejších maliarskych škôl a vo vzájomne súperiacich umeleckých centrách. Na výstave kurátorka predstaví niekoľko jedinečných situácií z histórie o súbehu talentov aj kolektívnych dielenských produkciách na vysokej úrovni, ktoré ovplyvnili chod novovekého európskeho maliarstva. Expozícia na druhom poschodí Esterházyho paláca SNG je prevažne zo zbierok slovenských galérií a múzeí.
"Vo výbere sú najhodnotnejšie maľby talianskej provinencie, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Diela talianskych majstrov bývajú zastúpené na našich výstavách. Novinkou tejto je, že návštevník si na štítkoch prečíta informácie o konkrétnej umeleckej osobnosti. V tomto smere je to určite najväčšia výstava talianskej maľby na Slovensku. Z ich krajiny sme si zapožičali iba dve diela absolútnych velikánov," uviedla pre TASR Ludíková zo SNG.
Podľa nej každý exponát je zaujímavý nielen tým, že všetky sú originály. Sú to veľmi slávne diela talianskych majstrov, mnohé prvýkrát zverejnené a s pozoruhodnou históriou. Namaľovali ich Cecco del Caravaggio, Alessandro Longhi, Tintoretto, Magnasco, Giulio Cesare Procaccini, Giovanni Battista Tiepolo, Jacopo de’ Barbari, Francesco Morandini, G. B. Piazzetta, Antonio Merli, Giuseppe Angeli, Pietro Liberi, Bonifazio de’ Pitati, Annibale Carracci a mnohí iní.
Vo výbere nechýba známy Bojnický oltár, rôzne portréty a ďalšie maľby s kresťanskou a inou tematikou. Medzi nimi aj Oltárny triptych s Madonou v dubovom lístí a svätcami od neznámeho autora. Maľby spestrujú grafiky a kolekcia majoliky. Sú to lekárnické a iné džbány, misy, taniere, podnosy s vyobrazením Amora či Diany. Vo vitrínach sú aj bedekre, príručky a iné historické dokumenty. Napríklad Štatút bolonskej univerzity, ktorý je aj ručne písaný.
Výstava potrvá do 17. novembra.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.