Bratislava 31. júla 2024 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)
“Od Európskej komisie sme čakali odbornosť a nie plytký aktivizmus. Kým bude EK zakladať svoje správy na článkoch z liberálnych médií, o objektivite a faktickej presnosti bude môcť akurát tak snívať,” reagujú europoslanec Erik Kaliňák a šéf Úradu vlády SR Juraj Gedra (obaja Smer-SSD) na najnovší report o právnom štáte v Slovenskej republike, ktorý vypracovala eurokomisia
Kaliňák a Gedra sa vo videu na sociálnej sieti vyjadrili, že na neprofesionalitu a zavádzanie zo strany slovenských mainstreamových médií sú už zvyknutí, no je podľa nich prekvapujúce, že rovnakými metódami pracuje aj Európska komisia.
“Prečítali sme si tohtoročnú správu o právnom štáte od EK… Kompletných 50 strán. A nestačili sme sa čudovať. Objektívnosť ale aj faktická presnosť tejto správy je, žiaľ, na úrovni Denníka N,” myslí si poslanec europarlamentu Erik Kaliňák. Dodal, že práve články Denníka N, SME a portálu Aktuality boli zdrojmi na vypracovanie kritizovanej správy EK.
“Samozrejme, nemohli neprispieť, protivládne – pardon mimovládne – ikony ako Zastavme korupciu, Via iuris, Transparency International, či priamo Lipšicova špeciálna prokuratúra. A áno, komisia sa pre navnímanie právneho štátu na Slovensku stretla dokonca aj so Sorosovou nadáciou Open Society Foundations,” dodáva vo videu Juraj Gedra.
Podľa politikov Smeru ide o nespochybniteľný “jednostranný prístup” Európskej komisie, keď takmer polovicu jej správy tvoria články vybraných protivládne zameraných médií. “Čisto politický dokument, ktorý má slúžiť médiám a opozícii na útoky voči vláde Roberta Fica iba preto, že neopakuje postoje EK pri vojne na Ukrajine, green deale, migrácii a práve veta členských štátov EÚ,” pokračuje Kaliňák.
Juraj Gedra sa zameral aj na niektoré detaily prezentované v správe eurokomisie. Uviedol, že EK Ficovej vláde vyčíta, že údajne zrušila odbor určený na prevenciu korupcie v rámci Úradu vlády SR. Gedra hovorí, že tento odbor bol iba presunutý resp. povýšený na samostatnú sekciu v štruktúre ÚV SR. “Teda sme tejto téme dali väčšiu váhu, finančnú podporu a dôležitosť,” podotýka.
Komisia takisto tvrdí, že na Slovensku nie je zavedený protikorupčný kódex určený vysoko postaveným verejným činiteľom. Erik Kaliňák úradníkom z EK pripomína, že v roku 2023 vláda prijala Zásady integrity vo verejnej správe. “Je to len iný názov pre etický kódex,” argumentuje poslanec EP. Okrem toho je tu podľa neho kľúčový aj platný ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Čerešničkou na torte vo výhradách EK sú údajne chýbajúce záruky pri ochrane sudcov v spojitosti s legislatívou o ohýbaní práva. Tu Erik Kaliňák pripomenul, že tento paragraf zaviedla do slovenskej justície exministerka Mária Kolíkova (dnes poslankyňa za SaS), aby mohla trestať neposlušných sudcov, a Smer by ho najradšej úplne zrušil. Nie je to však možné, pretože bývalá vláda zahrnula tento zákon do míľnikov plánu obnovy. Podľa Kaliňáka by tak za zrušenie paragrafu o ohýbaní práva mohli hroziť miliónové sankcie práve zo strany EK. “Eurokomisia nás karhá za niečo, čo nám odobrila v Pláne obnovy EÚ…” Čuduje sa Juraj Gedra z Úradu vlády SR.