Podľa Emmersona je nevyhnutné, aby boli vysokopostavení činitelia administratívy bývalého prezidenta Georgea W. Busha, ktorí zločiny páchané na zadržaných osobách plánovali a schvaľovali, postavení pred súd. To isté by malo platiť aj pre predstaviteľov Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a iných vládnych organizácií, ktorí schvaľovali a vykonávali vypočúvacie praktiky, ako je napríklad vynucovanie priznania pomocou tzv. simulovaného topenia.
“Z hľadiska medzinárodného práva sú Spojené štáty povinné postaviť tých, ktorí sú za to zodpovední, pred spravodlivosť. Americký generálny prokurátor je povinný vzniesť proti zodpovedným osobám obvinenia,” uviedol dnes v Ženeve Emmerson.
Dvaja senátori republikánskej strany tvrdia, že správa je jednostranná a senátny výbor počas jej zostavovania nevypočul ani jedného z agentov CIA
Americký senátny výbor pre tajné služby zverejnil dnes 480-stranové zhrnutie správy podrobne popisujúcej tvrdé vypočúvacie praktiky, ktoré americká Ústredná spravodajská služba (CIA) používala pri výsluchoch osôb podozrivých z terorizmu. Výbor správu zverejnil aj napriek obavám, že takýto krok by mohol viesť k ohrozeniu amerických záujmov v zahraničí, napísala agentúra DPA.
V dnes zverejnenom zhrnutí viac ako 6000-stranovej správy senátny výbor pre tajné služby uvádza podrobnosti o krutých vyšetrovacích metódach používaných CIA pri výsluchu osôb podozrivých z páchania teroristických činov, ktoré americké bezpečnostné zložky zadržali po útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001.
Podľa správy CIA používala pri výsluchoch mučenie vrátane tzv. simulovaného topenia aj napriek tomu, že sa jej na ich základe nepodarilo získať žiadne dôležité informácie, o čom však vládu a americkú verejnosť pravdivo neinformovala. Senátny výbor odtajnenie správy odhlasoval už v apríli, avšak jej zverejnenie sa o niekoľko mesiacov zdržalo, pretože si ju na posúdenie vyžiadal Biely dom.
Senátorka Dianne Feinsteinová, ktorá výboru pre tajné služby predsedá, ešte pred zverejnením správy uviedla, že sú v nej obsiahnuté “šokujúce” zistenia. “Veľkosť tejto krajiny spočíva v tom, že svoje chyby vieme odhaľovať a naprávať,” povedala pre CNN Feinsteinová.
Zverejnenie správy podporoval aj Biely dom, a to aj napriek nesúhlasu predstaviteľov tajných služieb a niektorých kongresmanov, ktorí varujú, že informácie uvedené v správe budú zámienkou pre útoky na americké ciele v zahraničí.
Senátori za Republikánsku stranu Marco Rubio a Jim Risch označili zverejnenú správu za jednostrannú a tvrdia, že senátny výbor pri jej zostavovaní nevypočul ani jedného agenta CIA. “Obávame sa, že toto zverejnenie by mohlo ohroziť životy Američanov v zahraničí, naštrbiť vzťahy Spojených štátov s našimi zahraničnými partnermi, potenciálne vyvolávať násilie, spôsobovať politické problémy našim spojencom a byť využité ako nástroj na nábor našich nepriateľov,” uviedli republikánski senátori.
Skupina bývalých pracovníkov CIA plánuje v blízkej budúcnosti predložiť verejnosti vlastné argumenty a tvrdí, že svojím úsilím pomáhali zachraňovať životy. Svoje pripomienky k správe sa chystajú zverejniť na webovej stránke ciasavedlives.com.
Program zostreného vypočúvania podozrivých teroristov schválil ešte v roku 2002 bývalý prezident George W. Bush. CIA však ho o jeho priebehu informovala až v roku 2006, pričom Bush, aspoň podľa svojich pamätí vydaných v roku 2010, s niektorými praktikami nesúhlasil. Prezident Barack Obama zostrené vypočúvanie osôb podozrivých z terorizmu po svojom nástupe do funkcie v roku 2009 úplne zakázal.
mž