Tlačová agentúra TASS informuje, že asi 400 000 ľudí bolo evakuovaných z viac ako 1 000 nákupných centier, letísk, z vládnych a iných budov po celej krajine. Nahlásenia prichádzajú do Ruska zo zahraničia prostredníctvom internetu, čo sťažuje ich sledovanie. Agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na nemenovaného bezpečnostného pracovníka dodáva, že kvôli falošným hláseniam bolo vo štvrtok v ôsmich mestách evakuovaných viac ako 15 000 ľudí.
“Je to rozsiahly kybernetický boj s telefónnym terorizmom. Budeme reagovať,” uviedol pre Bloomberg v telefonickom rozhovore Frants Klintsevič, zástupca vedúceho výboru obrany v hornej snemovni parlamentu.
“Žiadna iná krajina na svete nezažila niečo také. Je to mimoriadne nebezpečná situácia,” vysvetlil Nikolaj Kovaľov, člen dolnej komory parlamentu a bývalý šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). “Všetko to začalo ako hackerský útok cez internetové telefonovanie a teraz sa k tomu pridali obyčajní blázni.”
“Bol to útok bezprecedentný svojou veľkosťou a jedinečný pre Rusko,” skonštatoval Sergej Nikitin, expert na počítačovú bezpečnosť z moskovskej spoločnosti Group-IB. Hackeri môžu podľa Nikitina použiť viacero serverov nachádzajúcich sa v rôznych dôležitých inštitúciách nemeniacich informácie.
Podľa agentúry RBK, k uskutočneniu hovorov boli použité IP-telefóny. FSB zistila, že napríklad v Moskve na centrálu rýchlej pomoci za 15 minút prišlo 18 telefonických hrozieb a všetky telefonáty pochádzali údajne z Bruselu.
Komsomolskaja pravda však zverejnila informáciu, že telefonický teroristi volajú z Ukrajiny. Novinári sa podľa zverejnených informácií odvolávajú na svoje zdroje v tajných službách. Anonymní telefonisti údajne volajú z miest po celom svete, ale celá akcia je organizovaná „kyberarmádou“ Ukrajiny.
Nateraz sa všetky stovky hrozieb ukázali byť falošné. Straty z evakuácie dosiahli v minulom týždni najmenej 300 miliónov rubľov (cca 5,2 milióna USD).