V Pentagóne sa zvyšuje úsilie o vyslanie stíhačiek F-16 na Ukrajinu

Kyjev 30. januára 2023 (HSP/politico/Foto:Pixabay)

 

Podľa troch osôb oboznámených s rokovaniami kontingent vojenských predstaviteľov v tichosti tlačí na Pentagón, aby schválil vyslanie stíhačiek F-16 na Ukrajinu s cieľom pomôcť krajine brániť sa pred ruskými raketovými a dronovými útokmi, informuje POLITICO

stihacka F-16
Ilustračné foto

Ukrajina si od minuloročnej ruskej invázie ponechala stíhačky F-16 americkej výroby na svojom zozname želaní v oblasti výzbroje. Washington a Kyjev však považujú za naliehavejšie potreby delostrelectvo, obrnené vozidlá a pozemné systémy protivzdušnej obrany, keďže Ukrajina sa snaží chrániť civilnú infraštruktúru a získať späť územie obsadené ruskými silami.

Podľa jedného z predstaviteľov ministerstva obrany a ďalších dvoch ľudí zapojených do diskusií naberá kampaň o stíhačkách na obrane na obrátkach, keďže Ukrajina sa na jar pripravuje na novú ofenzívu s cieľom získať späť svoje územie. Títo ľudia spolu s ďalšími, s ktorými sme sa rozprávali pre tento článok, požiadali, aby ich mená neboli zverejnené, aby mohli diskutovať o interných záležitostiach.

Čiastočne to podporilo rýchle schválenie tankov a systémov protivzdušnej obrany Patriot, ktorých vývoz na Ukrajinu bol ešte nedávno zakázaný, a v Kyjeve sa obnovil optimizmus, že ďalšie na rade by mohli byť americké stíhačky.

“Nemyslím si, že sme proti,” povedal o lietadlách F-16 vysokopostavený predstaviteľ ministerstva obrany, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol diskutovať o citlivej diskusii. Táto osoba zdôraznila, že ešte nepadlo žiadne konečné rozhodnutie.

Ukrajina však ešte musí vyhlásiť, že stíhačky sú jej najvyššou prioritou, zdôraznil úradník s tým, že Pentagón sa sústreďuje na to, aby Kyjevu poslal spôsobilosti, ktoré potrebuje na okamžitý boj.

Stíhačky sa však možno čoskoro presunú na prvé miesto. Kyjev v posledných dňoch obnovil svoju žiadosť o moderné stíhačky, pričom hlavný poradca ministra obrany krajiny pre médiá povedal, že úradníci budú tlačiť na stíhačky z USA a európskych krajín.

Jeden z najvyšších ukrajinských predstaviteľov v sobotu uviedol, že Ukrajina a jej západní spojenci vedú “urýchlené” rozhovory o možnom vyslaní rakiet dlhého doletu aj vojenských lietadiel.

Jeden z poradcov ukrajinskej vlády uviedol, že táto téma bola prednesená vo Washingtone, ale na stole zatiaľ nebolo “nič príliš vážne”. Ďalšia osoba oboznámená s rozhovormi medzi Washingtonom a Kyjevom uviedla, že môže trvať “týždne”, kým USA prijmú rozhodnutie o dodávkach vlastných stíhačiek a schvália reexport lietadiel F-16 z iných krajín.

“Ak ich dostaneme, výhody na bojisku budú jednoducho obrovské. … Nejde len o F-16: lietadlá štvrtej generácie, to je to, čo chceme,” povedal agentúre Reuters Jurij Sak, ktorý je poradcom ministra obrany Oleksija Reznikova.

Hovorca Bieleho domu sa pre tento článok odmietol vyjadriť, ale poukázal na vyjadrenia zástupcu poradcu pre národnú bezpečnosť Jona Finera. Povedal, že USA budú o stíhačkách diskutovať “veľmi opatrne” s Kyjevom a jeho spojencami.

“Nevylúčili sme žiadne konkrétne systémy,” povedal Finer vo štvrtok v televízii MSNBC.

“V súvislosti so stíhačkami F-16 nemáme čo oznámiť,” povedal hovorca ministerstva obrany. “Ako vždy, budeme pokračovať v úzkych konzultáciách s Ukrajinou a našimi medzinárodnými spojencami a partnermi o potrebách Ukrajiny v oblasti bezpečnostnej pomoci, aby mohla brániť svoju krajinu.”

Ukrajina chce moderné stíhačky – F-16 alebo F-15 amerického letectva, prípadne ich európske ekvivalenty nemecké Tornado alebo švédske Gripeny -, ktoré by nahradili jej flotilu stíhačiek zo sovietskej éry. Desiatky modernejších lietadiel budú k dispozícii v priebehu budúceho roka, keď krajiny ako Fínsko, Nemecko a Holandsko prejdú na americké stíhačky F-35.

Napriek veku ukrajinských stíhačiek integrovaná protivzdušná obrana Kyjeva od invázie 24. februára nedovolila Rusku ovládnuť jeho oblohu.

Teraz sa však úradníci obávajú, že Ukrajine dochádzajú rakety na ochranu jej oblohy. Keď sa jej arzenál vyčerpá, ruské vyspelé stíhačky sa budú môcť presunúť a Kyjev “nebude schopný konkurovať”, povedal predstaviteľ ministerstva obrany zapojený do diskusií.

Moderné stíhačky by mohli byť jedným z riešení tohto problému, tvrdí skupina vojenských predstaviteľov v Pentagóne a inde. Stíhačky F-16 nesú rakety vzduch-vzduch, ktoré môžu zostreliť prilietajúce rakety a bezpilotné lietadlá. A na rozdiel od Patriotov a Národných pokročilých raketových systémov zem-vzduch, ktoré Západ v súčasnosti vysiela, sa stíhačky môžu rýchlo pohybovať po oblasti a chrániť rôzne ciele.

“Ak dostanú [F-16] Vipery a budú mať aktívne rakety vzduch-vzduch s radarom, ktorý má v súčasnosti F-16, s určitou elektronickou ochranou, bude to vyrovnaná hra,” povedal predstaviteľ ministerstva obrany.

Aj keby sa USA rozhodli neposlať F-16, ostatné západné krajiny majú stíhačky americkej výroby, ktoré by mohli dodať. Napríklad holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra minulý týždeň v holandskom parlamente povedal, že jeho kabinet sa bude zaoberať možnosťou dodania stíhačiek F-16, ak o ne Kyjev požiada. USA však musia tento transfer schváliť.

Vysokí predstavitelia Pentagónu uznávajú, že Ukrajina potrebuje nové lietadlá z dlhodobého hľadiska. Niektorí však zatiaľ tvrdia, že Ukrajina viac potrebuje tradičnejšiu protivzdušnú obranu, ako sú Patrioty a NASAM, ktoré dodávajú USA a ďalšie krajiny, pretože na stíhačky sa môže čakať niekoľko mesiacov.

Zaslanie F-16 Ukrajine “teraz nevyrieši problém s riadenými strelami alebo dronmi”, povedal vysoký predstaviteľ ministerstva obrany.

 

Veľký tlak na výcvik

Iní hovoria, že potreba stíhačiek je naliehavejšia. Podľa predstaviteľa ministerstva obrany a ukrajinského predstaviteľa, ako aj troch ďalších osôb oboznámených s rokovaniami, Ukrajina určila zoznam až 50 pilotov, ktorí sú pripravení teraz začať výcvik na stíhačky F-16. Títo skúsení piloti hovoria anglicky a majú za sebou tisíce bojových misií a mohli by byť vycvičení už za tri mesiace, uviedli títo ľudia.

Mnohí z nich už cvičili s americkou armádou na veľkých cvičeniach pred inváziou. V rokoch 2011 a 2018 sa Američania a Ukrajinci zúčastnili na vojenských cvičeniach na oblohe nad Ukrajinou. V roku 2011 Američania priviezli svoje stíhačky F-16 a učili ukrajinských pilotov na lietadlách MiG-29 a Su-27, ako chrániť štadión v rámci príprav na futbalové Euro 2012.

Po tom, ako Rusko v roku 2014 nezákonne anektovalo Krym, USA a Ukrajina zorganizovali druhé spoločné cvičenie v roku 2018, ktorého cieľom bolo naučiť ukrajinských pilotov taktiku obrany vlasti a kontroly oblohy. Americkí piloti použili svoje stíhačky F-15 na napodobnenie taktiky ruských stíhačiek.

Podľa ukrajinského predstaviteľa a jedného zo známych Ukrajina tlačí na USA, aby začali s výcvikom svojich pilotov stíhačiek F-16 teraz, skôr ako prezident Joe Biden schváli dodávku stíhačiek. Pentagón však na tento návrh nemá chuť, uviedli americkí predstavitelia. Jednou z alternatív, o ktorej sa diskutuje na nižších úrovniach, je začať cvičiť ukrajinských pilotov v úvodnej taktike stíhačiek na cvičných lietadlách.

Podľa jednej z osôb oboznámených s touto záležitosťou Ukrajina tiež zvažuje uzavretie zmluvy so súkromnými spoločnosťami v USA, ktoré by začali s výcvikom pilotov.

Je pravdepodobné, že výcvik americkej armády by sa nezačal bez prezidentského rozhodnutia o dodávkach amerických stíhačiek. Jednou z obáv Bidenovej administratívy po celý čas je, že vyslanie moderných zbraní by Rusko mohlo vnímať ako eskaláciu, čo by Vladimíra Putina podnietilo k použitiu jadrových zbraní.

Úradníci však poukazujú na to, že F-16 boli prvýkrát vyrobené v 80. rokoch minulého storočia a letectvo už vyraďuje časť flotily. Zatiaľ čo vyslanie ukrajinských neviditeľných amerických lietadiel F-22 alebo F-35 by sa považovalo za eskaláciu, vyslanie lietadiel F-16 by sa podľa nich nepovažovalo za eskaláciu.

“Priznajme si, že k jadrovej vojne nedôjde kvôli F-16,” povedal predstaviteľ ministerstva obrany.

Jeden z európskych predstaviteľov súhlasil a povedal, že F-16 “nemožno považovať za eskaláciu”.

“Je to jednoducho súčasť súboru nástrojov, ktorými disponujú konvenčné zbrane,” povedal tento človek.

Napriek tomu sú F-16 zložitými systémami, ktorých prevádzka a údržba si vyžaduje aj rozsiahlu infraštruktúru a vysokokvalifikovaných technikov. Výcvik ukrajinských údržbárov by pravdepodobne trval dlhšie ako výcvik pilotov a USA možno budú musieť na časť tejto výučby prizvať dodávateľov.

 

Podpora zákonodarcov

Poskytnutie lietadiel F-16 si pravdepodobne získa určitú podporu v Kapitole, kde demokrati aj republikáni vytýkali administratíve, že nepostupuje dostatočne rýchlo alebo že zadržiava určité spôsobilosti, ako napríklad delostrelectvo dlhšieho dosahu. Zaslanie stíhačiek MiG ruskej výroby na Ukrajinu cez východoeurópske krajiny, ktoré na nich stále lietajú, získalo podporu oboch strán, hoci k výmene zbraní nakoniec nikdy nedošlo.

Reprezentant Mike Quigley (D-Ill.), ktorý spolupredsedá ukrajinskej skupine Kongresu, povedal, že “nie je proti” poskytnutiu stíhačiek F-16 Kyjevu, ale vo všeobecnosti je za poskytnutie Ukrajiny “čohokoľvek, čo funguje”.

“Vojnu nemožno viesť polovičato. Putin nie je. Musíte sa stretnúť s Putinom výzbroj za výzbroj, zbraň za zbraň, pretože už teraz je tu mimoriadna nevýhoda v počte vojakov,” povedal Quigley. “Čokoľvek funguje, čokoľvek potrebujú, pošlite im to.

“Keď som o tom začal hovoriť, chcel som povedať, že to, čo bolo kedysi zlozvykom, je teraz zvykom,” povedal. “Všetko, čo sme kedy navrhli, bolo vnímané ako eskalácia.”

Ale najlepší demokrat vo výbore Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily, republikán Adam Smith (Wash.), spochybnil potrebu vyslania stíhačiek F-16 do konfliktu, v ktorom sa neukázali ako kľúčové.

“Nie som proti tomu,” povedal Smith. “Len to nie je na vrchole zoznamu priorít nikoho, kto sa zameriava na to, aké zbrane boj práve teraz skutočne potrebuje.”

Poznamenal, že F-16, podobne ako staršie stíhačky MiG, o ktorých sa diskutovalo minulý rok, by boli zraniteľné voči ruskej protivzdušnej obrane a stíhačkám piatej generácie. Namiesto toho Smith zdôraznil potrebu dodávať muníciu pre batérie protivzdušnej obrany, rakety dlhšieho doletu, tanky a obrnené vozidlá.

“To, na čo sa naozaj musíme sústrediť, je protivzdušná obrana, číslo jedna,” povedal. “A číslo dva, delostrelectvo.”

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:54

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju sadzbu o 25 bázických bodov na 4,75-5,0 %.

Uvádza sa to vo vyhlásení Fedu.

Nová sadzba je údajne najvyššia od roku 2006.

Včera 19:51

Francúzsko už mesiac a pol cvičí ukrajinských pilotov na lietadlách Mirage 2000.

Informoval o tom denník Le Figaro.

Včera 19:44

Budúcnosť životodarnej tekutiny ľudstva – vody – je na celej planéte v ohrození, upozornil v stredu na otvorení Konferencie OSN o vode generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

Včera 19:33

Poslanecká snemovňa Parlamentu (PSP) ČR zakázala zamestnancom používať čínsku aplikáciu TikTok na všetkých svojich zariadeniach. Dôvodom je kybernetická bezpečnosť.

Včera 19:31

Tel Aviv a Varšava sa dohodli na návrate poľského veľvyslanca do Izraela, oznámil izraelský šéf diplomacie Eli Cohen. Ako píše agentúra AFP, tento krok bol oznámený dva roky po tom, čo medzi oboma krajinami došlo k sporu ohľadom majetkových nárokov z obdobia druhej svetovej vojny.

Včera 19:27

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v stredu vyjadril poľutovanie nad “vyhrážkami” adresovanými tomuto súdnemu orgánu po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine.

Včera 19:17

Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom, ktorí majú aj iné štátne občianstvo. Rozšíri sa tým nariadenie, ktoré vláda vydala po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V stredu to schválil český kabinet.

Včera 18:50

Maďarská vláda nemá v úmysle vzdať sa ruských zdrojov energie. Cieľom kabinetu je síce diverzifikácia, no v budúcnosti Maďarsko ráta aj s ruskými energetickými nosičmi. Podľa agentúry MTI to v stredu vyhlásil v Bosne a Hercegovine šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Včera 18:45

55 percent Nemcov sa obáva zatiahnutia svojej krajiny do vojny.

Také sú výsledky sociologického prieskumu nemeckej poisťovne R+V, informovala televízia n-tv.

Včera 18:40

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur). V stredu to oznámila Svetová banka, ktorá tento odhad vypracovala v spolupráci s vládou v Kyjeve, Európskou komisiou a OSN.

Včera 18:38

Talianska ministerka turizmu Daniela Santanchéová a ministerka pre rodinu a spravodlivé príležitosti Eugenia Roccella v stredu podpísali zmluvu s hotelierskymi združeniami, ktorá umožní ženám a deťom – obetiam domáceho násilia – bývať v hoteloch najviac sedem dní po tom, čo odídu z azylového ubytovania.

Včera 18:36

Juhoafrická vláda bude konzultovať s Moskvou rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

Oznámil to juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor. Uviedla, že takéto konzultácie sa uskutočnia po prvýkrát.

Včera 18:33

Cieľom zvoleného generálneho riaditeľa Českej tlačovej kancelárie (ČTK) Jaroslava Kábeleho je zachovať spoľahlivosť agentúry pri tvorbe nezávislých správ. Zároveň chce držať krok s dobou v oblasti nových technológií. Rozvíjať by chcel aj spoluprácu s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR).

Včera 18:25

Krajiny OPEC+, medzi ktoré patrí aj Rusko, plánujú zachovať rozhodnutie o znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne do konca roka 2023. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:07

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Senáte USA uviedol, že Čína napriek posilňovaniu diplomatickej podpory Ruska dosiaľ neposkytla Moskve vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naď: SR podporuje iniciatívu na dodanie a obstarávanie munície pre Ukrajinu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlené dodanie a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu, ktorej nevyhnutnou súčasťou sú aj opatrenia na zvýšenie výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. Vyhlásil to dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď po stredajšom stretnutí s eurokomisárom pre vnútorný trh…

MS: Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí, z toho 98.773 vo veci osobného bankrotu a 20.849 ľudí vo všeobecnej agende. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Centrum zároveň poskytlo pomoc 3886 ľuďom z Ukrajiny, z toho 3576 ľuďom…

Hnutie Republika má novú posilu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Do mimoparlamentného hnutia Republika vstupuje bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Viliam Ostrožlík. TASR o tom informoval predseda hnutia Milan Uhrík "Ostrožlík je predsedom nášho odborného tímu pre financie a rozpočet a je garanciou toho, že prostredníctvom nášho ekonomického a hospodárskeho programu dokážeme zlepšiť…

Dobrá správa pre milovníkov umenia: Pri razii našli nečakaný poklad

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Polícia vyšetrujúca medzinárodných pašerákov umenia objavila v Bulharsku doteraz neznámy obraz amerického umelca Jacksona Pollocka Dielo by mohlo mať hodnotu až 50 miliónov eur (54 miliónov dolárov), informoval bulharský národný rozhlas s odvolaním sa na odborníkov. Pri operácii bolo zatknutých niekoľko osôb vrátane bulharských…

Pomoc USA Ukrajine je pod kontrolou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Lamarque)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken to povedal v odpovedi na otázky senátneho výboru "Predstavitelia Pentagónu a ministerstva zahraničných vecí na Ukrajine kontrolujú cielené využívanie pomoci USA pre Kyjev," povedal Blinken. Televízia CNN medzitým informovala, že predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Mike McCaul…

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne

0 icon

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne. Informuje o tom denník New York Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

IIHF nepustí Rusko a Bielorusko ani na budúcoročné MS

0 icon

Zürich 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 22. marca 2023 18:05 Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2023/24. Na stredajšom zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo…

Zmeny v oblasti dočasnej pracovnej neschopnosti neprešli do 2. čítania

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Inštitút dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) sa nateraz neupraví. Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá to predpokladala. Návrh predložili poslanci za OĽANO Novela hovorila o tom, aby lekár mohol vystaviť dočasnú pracovnú neschopnosť spätne. Upraviť sa…

SKZZ kritizuje presun peňazí z plánu obnovy,určených pre záchranky, do nemocníc

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora. "Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ," skonštatoval…

Forró: Programové vyhlásenie schválili dvakrát, menšinám nesplnili nič

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hoci bolo programové vyhlásenie vlády v tomto volebnom období v prakticky tej istej podobe v parlamente schválené dvakrát, z dôležitých menšinových cieľov sa z neho nepodarilo naplniť nič. V TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró Napriek tomu, že v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali