V OSN schválili rezolúcie o boji proti Islamskému štátu a o boji proti neonacizmu

V OSN schválili rezolúcie o boji proti Islamskému štátu a o boji proti neonacizmu

New York 23. decembra 2015 (HSP/Foto:Facebook)

 

Bezpečnostná rada OSN 17. decembra schválila rezolúciu č. 2253, ktorú spoločne pripravili USA a Rusko. Podporuje boj proti Islamskému štátu a iným teroristickým organizáciám a  posilňuje opatrenia na zamedzenie financovania teroristov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Spoluautormi tohto rusko-amerického návrhu boli experti zo 68 členských štátov OSN. Dokument obsahuje rad opatrení nevyhnutných na posilnenie režimu odhaľovania a prerušenia kanálov nelegálneho prikrmovania ISIL a prepojených skupín, zdokonalenie činnosti príslušných monitorovacích a sankčných mechanizmov OSN. Predpokladá sa tiež aktívne zapojenie do tejto činnosti potenciálu Finančnej akčnej skupiny proti praniu špinavých peňazí.

Reklama

Na margo tejto rezolúcie ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo: „Rezolúcia prijatá na základe kapitoly VII Charty OSN v mnohých ohľadoch nadväzuje na aktivity Bezpečnostnej rady OSN iniciované Ruskom v smere zastavenia nezákonného obchodu, najmä ropy, s ISIL, „Dzhebhat en Nusrat“ a ďalšími extrémistickými skupinami, zdôrazňuje vykonávanie úloh profilovej rezolúcie 2199. Bohužiaľ, zatiaľ nie všetky štáty zaujali svedomitý postoj k povinnostiam na odrezanie kanálov financovania ISIL, napríklad, najväčší objem exportu ropných produktov z ISIL sa realizuje cez Turecko.

Nový dokument vyzýva na všestrannú koordináciu činnosti štátov nacielenú na vyšetrovanie trestných činov súvisiacich s financovaním ISIL, „Al-Káidy“ a asociovaných organizácií, vrátane vydania a potrestania vinníkov, zodpovedných za túto činnosť. Zvlášť sa v tomto ohľade zdôrazňuje vzájomné pôsobenie s krajinami, na území ktorých alebo voči občanom ktorých sú teroristické akty páchané.

Reklama

V rezolúcii sa zdôrazňuje samostatnosť ISIL voči „Al-Káide“, jej činnosť sa považuje za najnaliehavejšiu teroristickú hrozbu. V tejto súvislosti sa rozhodlo o premenovaní a korekcii právomocí profilového výboru Bezpečnostnej rady pre sankcie, ktorý odteraz bude mať názov Výbor Bezpečnostnej rady pre sankcie proti ISIL a „Al-Káide“. Podobne sa premenoval zoznam sankcií, podľa ktorého sa proti teroristom a ich komplicom uplatňujú také opatrenia, ako sú zmrazenie aktív, odrezanie prílivu finančných prostriedkov a ďalších ekonomických zdrojov, zákaz cestovania a zbrojné embargo.

Rezolúcia tiež nariaďuje Generálnemu tajomníkovi pripraviť správu o činnosti ISIL, vrátane ozrejmenia zdrojov nelegálneho financovania teroristov. Očakávame, že správa bude obsahovať konkrétne údaje a objektívne hodnotenia. Vyzývame k presnému a dôslednému vykonávaniu zo strany všetkých členov medzinárodného spoločenstva ustanovení rezolúcie č.  2253,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Vydalo aj ďalšie vyhlásenie v súvislosti s prijatím rezolúcie o boji proti glorifikácii nacizmu. Takisto 17. decembra bols v New Yorku na plenárnom zasadnutí 70. Valného zhromaždenia OSN z iniciatívy Ruskej federácie prijatá rezolúcia „O boji s glorifikáciou nacizmu, neonacizmu a ďalšími druhmi praktík, ktoré napomáhajú eskalácii súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a s nimi spojenej neznášanlivosti“. Spoločne s Ruskom spoluautormi dokumentu bolo 51. členských štátov OSN zastupujúcich všetky regióny sveta. Za rezolúciu hlasovalo 133. štátov, proti boli 4. delegácie a 49. krajín sa zdržalo. Predtým v novembri bol text rezolúcie schválený Tretím výborom 70. Valného zhromaždenia OSN.

„Prijatie tejto rezolúcie v jubilejnom 70. roku Víťazstva v Druhej svetovej vojne, založenia Organizácie Spojených národov a zriadenia Norimberského tribunálu má osobitý význam. V tejto súvislosti sa v rezolúcii vyzdvihuje uskutočnenie mimoriadneho 69. zasadnutia Valného zhromaždenia venovaného 70. výročiu Víťazstva v druhej svetovej vojne a zvlášť sa zdôrazňuje úloha víťazstva v utváraní predpokladov pre založenie OSN.

V texte rezolúcie sa bezpodmienečne odsudzujú prípady uctievania nacistického hnutia a bývalých príslušníkov Waffen-SS, vrátane stavania pomníkov a verejných príslušných demonštratívnych prejavov. Poukazuje na nekončiace sa pokusy zneucťovania alebo poškodzovania pamätníkov, postavených na pamiatku tých, ktorí bojovali proti nacizmu v rokoch druhej svetovej vojny. Vyjadruje sa znepokojenie v súvislosti s nárastom počtu extrémistických a xenofóbnych strán v rade národných a miestnych parlamentov, ako aj prípadov prejavov rasizmu počas športových podujatí.

Reklama

Nemenná široká podpora tejto iniciatívy delegáciami štátov z celého sveta, rastúci počet jej spoluautorov jasne naznačujú, že je stále nažive spomienka na tragické udalosti tej vojny, na hrôzy, čo nacizmus spôsobil ľudstvu. Tento prístup však nezdieľajú všetci. Proti tomuto dokumentu opäťbvystupovali Kanada, Palau, USA a Ukrajina, delegácie členských štátov EÚ sa zdržali hlasovania. Dúfame, že prijatie tohto dokumentu vyšle jasný signál pre tie krajiny, ktoré naliehavo potrebujú prijať najrazantnejšie opatrenia proti stále častejším pokusom falzifikácie dejín, glorifikácie nacizmu ako aj uctievania nacistov a ich prisluhovačov,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:53

Českí poslanci na ďalšej mimoriadnej schôdzi opäť debatujú o migračnom pakte. Opozičné hnutie ANO tentokrát kritizuje ministra vnútra Víta Rakušana za jeho slová, že Česko bude mať v solidárnom mechanizme výnimku, pretože prijalo veľký počet ukrajinských utečencov. Podľa opozície aj niektorých koaličných europoslancov to nie je pravda.

11:52

Burkina Faso vyhostila troch francúzskych diplomatov za “podvratnú činnosť”. Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí v nóte, ktorú mala možnosť vidieť tlačová agentúra AFP.

10:58

Krajiny Európskej únie musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Zároveň upozornil, že Európa sa nemôže spoliehať na to, že Ukrajine budú pomáhať Spojené štáty. 

Summit EÚ - západný Balkán
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell
10:57

Juhokórejskej podnikateľke zamietli ruské úrady vstup do krajiny a následne na ňu uvalili 30-ročný zákaz vstupu. Incident zrejme nesúvisí s bilaterálnymi vzťahmi medzi obomy krajinami, ktoré sa zhoršili v súvislosti s vojnou Moskvy na Ukrajine, uviedol predstaviteľ Soulu.

10:45

Starostu malého banského mesta v Ekvádore zastrelili len niekoľko dní pred celoštátnym referendom o sprísnení opatrení proti zločinu.

09:58

Austrálska polícia zadržala muža, ktorý je podozrivý z neúspešnej distribúcie drog v krajine. V jej dôsledku sa na plážach východného pobrežia Austrálie istý čas objavovali záhadné balíky s kokaínom. 

09:58

Polícia v Bayreuthe v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko zadržala dve osoby podozrivé zo špionáže pre Rusko.

09:57

Rusko oblastiach hraničiacich s Ukrajinou zneškodnilo 20 dronov a dve balistické rakety. 

09:34

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že jeho stretnutie s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom bolo stretnutím priateľov.

Duda a Trump sa stretli v New Yorku
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda (druhý zľava), bývalý prezident USA a republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump (vľavo)
09:31

Všetky politické strany v Južnom Sudáne musia uskutočniť bezodkladné kroky, aby sa dlhodobo odkladané parlamentné voľby mohli uskutočniť tento rok, uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres.

Guterres je znepokojený zásahom ekvádorskej polície na mexickej ambasáde
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali