Pripomínajú, že podobné údaje uviedli už dávnejšie. Napríklad v r. 2008 odpovedali na prosbu predsedu Zväzu sovietskych dôstojníkov Krymu plukovníka Sergeja Nikulina, ktorý požiadal, aby mu poskytli materiály o tom, ako UPA bojovala proti nemeckým vojskám počas druhej svetovej vojny. Vo svojich listoch mu historici z Vojensko-historického vedecko-výskumného úradu mesta Potsdam /12. marca 2008/ a Inštitútu modernej histórie mesta Mníchov /23. apríla 2008/ odpovedali, že v archívoch nie sú žiadne dokumenty alebo iné údaje o tom, že ukrajinské ozbrojené jednotky OUN-UPA bojovali proti nemeckej armáde alebo niektorým jej jednotkám a zranili alebo zabili nejakého vojaka alebo skupinu vojakov. Nie sú absolútne žiadne údaje o tom, žeby vojaci wehrmachtu mali straty na životoch v bojoch proti ukrajinským ozbrojencom z OUN-UPA.
Táto epizóda sa začala ešte 28. septembra r. 2007, keď plukovník Sergej Nikulin poslal oficiálny list Angele Merkelovej, ktorá už aj v tom čase bola kancelárkou Nemecka. Požiadal ju, aby mu z nemeckých archívov pomohla získať údaje – historicky potvrdené fakty o počte ľudských, technických a materiálnych strát, ktoré utrpeli nemecké vojska v bojoch s banderovcami a ozbrojencami OUN-UPA a taktiež v bojoch s takzvanými „lesnými bratmi“ v Estónsku, Lotyšsku a Litve.
Na pokyn sekretariátu Federálnej kancelárky nemecké ministerstvo zahraničia poradilo Sergejovi Nikulinovi, aby sa obrátil na Vojensko-historický vedecko-výskumný úrad v Potsdame. Nemeckí historici mu odpovedali, že sa snažili nájsť podobné fakty, ale v archívoch žiadne údaje o stratách nemeckej armády v bojoch s OUN-UPA nie sú. Podobnú odpoveď dostal aj z Inštitútu modernej histórie mesta v Mníchove.
Vojenskí historici majú dostatok dokumentov a faktov, že OUN-UPA bojovala proti Červenej armáde a proti poľskej armáde. Niektorí odborníci však pochybujú, že by ukrajinskí nacionalisti viedli rozsiahle boje aj proti nemeckej armáde.
eu