Svoje znepokojenie so situácie medzi Maďarskom a Ukrajinou už vo Varšave informoval aj generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg. Ten vyjadril nádej, že sa podarí rozpory medzi Maďarskom a Ukrajinou urovnať. Podľa jeho slov predstavitelia NATO komunikujú aj s Maďarmi a aj s Ukrajincami a dúfajú, že rozpory medzi oboma krajinami sa podarí ukončiť čo najskôr.
Stoltenberg uviedol, že Ukrajinci musia chápať obavy Maďarov a že predstaviteľom maďarskej menšiny na Ukrajine nesmie byť vzaté právo používať vlastný jazyk. Samozrejme pokiaľ Stoltenberg vyjadruje znepokojenie nad ukrajinskými aktivitami voči Maďarom a obáva sa etnického napätia medzi Maďarskom a Ukrajinou, absolútne ľahostajná je mu skutočnosť, že Ukrajina útočí proti svojmu ruskojazyčnému obyvateľstvu na Donbase.
Takisto zo strany Stoltenberga žiadne kritické hlasy nezazneli na adresu pobaltských krajín, ktoré v rámci svojej rusofóbnej hystérie a pod vedením Američanov cielene pokračujú v útokoch voči ruskej menšine žijúcej na území pobaltských štátov (zákaz používať ruský jazyk v úradnom styku, zavretie ruských škôl, štatút neobčana = kto neovláda štátny jazyk nie je plnoprávnym občanom pobaltských krajín). Kým v prípade Ukrajiny, ktorá nie je súčasťou EÚ sme si už akosi zvykli aj na neonacistický vresk, v prípade štátov EÚ by dodržiavanie práv menšín mali byť samozrejmosťou. (Od politikov riešenie očakávať nemožno, treba bojkotovať pobaltský tovar = estónske a lotyšské šproty v obchodoch, takmer nič iné na Slovensko nevyvážajú)
Stoltenbergovi sú samozrejme ľahostajné aj osudy maďarskej menšiny. Zaujíma ho len skutočnosť, že Maďari sú členmi NATO a preto s nimi musia predstavitelia NATO slušne komunikovať. Budapešť už tretíkrát zablokovala rokovanie komisie na úrovni ministrov, ktorá sa snaží presadiť, aby sa Ukrajina stala členom NATO. Ako dôvod Maďari uvádzajú problémy s ukrajinským zákonom o vzdelaní, ktorý de facto znemožňuje Maďarom na Ukrajine používať vlastný jazyk v úradnom styku.