Bratislava 2. júna (TASR) – Počet zaradených obvinených a odsúdených osôb do práce v slovenských väzniciach bol v minulom roku najvyšší od roku 1990.
Priemerný počet obvinených vo výkone väzby a odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody bol dovedna 10.934 osôb a z tohto celkového priemerného počtu obvinených a odsúdených spĺňalo podmienky prezaradenie do práce 6875 osôb. Z evidovaného počtu 6875 zaraditeľných osôb bolo v priemere denne do práce zaradených 4345 odsúdených a 39 obvinených, čím sa v minulom roku v 16 slovenských ústavoch dosiahla 63,77-percentná zamestnanosť. Vyplýva to zo štatistiky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) za minulý rok.
V porovnaní s rokom 2011 je to nárast o 1,82 percenta a v priemernom počte zaradených denne do práce je to zvýšenie o 207 osôb. Zaraďovanie obvinených a odsúdených do práce sa vykonávalo vo vnútornej prevádzke a v strediskách vedľajšieho hospodárstva ústavov. Z spomínaného priemerného počtu 4345 obvinených a odsúdených zaradených do práce bolo priemerne denne 928 osôb zaradených vo vnútorných prevádzkach ústavov a 3456 osôb v strediskách vedľajšieho hospodárstva ústavov. Priemerná pracovná odmena odsúdených vo vedľajšom hospodárstve bola vo výške 77,74 eura mesačne a predstavovala odmeňovanie podľa plnenia výkonových noriem, rozsahu pracovnej doby, dosahovanej kvality práce a druhu práce, na ktorú je obvinený a odsúdený zaradený. Priemerná pracovná odmena vo vnútornej prevádzke bola vo výške 147,83 eura a predstavovala odmeňovanie za počet odpracovaných hodín za kalendárny mesiac. Zamestnanosť vo vedľajšom hospodárstve v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenala stúpajúci vývoj aj napriek tomu, že vonkajší trh práce bol aj v roku 2012 poznamenaný vysokou nezamestnanosťou.
Ako ďalej uvádza vedenie ZVJS, vytváranie nových pracovných miest pre odsúdených bude do budúcna z dôvodu ich nekvalifikovanosti a absencie pracovných návykov a vzhľadom na podmienky na trhu práce trvale problematické. Snahou zboru je získavať zákazky najjednoduchšie montážne, kompletizačné, alebo aj výrobné práce do vnútorných priestorov ústavov. Záujem odberateľov o prácu vykonávanú odsúdenými je však väčší k uzatváraniu zmlúv na vonkajšie nestrážené pracoviská s dohľadom alebo dozorom. Záujem pracovať prejavuje väčšina odsúdených. Je to tak i napriek mnohým obmedzeniam, či už osobnostných alebo vyplývajúcich zo špecifík výkonu trestu odňatia slobody. Na strane druhej počas roka bolo zaznamenaných 27 prípadov odmietnutia práce odsúdenými, vyplýva mimo iného zo štatistiky ZVJS za rok 2012.