Londýn 4. januára 2018 (HSP/Foto:Screenshot dailymail.co.uk)
O neblahom londýnskom fenoméne, a to o narastajúcom počte útokov kyselinou, sa rozpráva už dlhšiu dobu. Teraz sa však problém dostal do pozornosti politikov, keď britský bývalý labouristický minister Stephen Timms označil otvorene niektoré časti Londýna za „no-go zóny“, práve kvôli vysokému počtu útokov kyselinou. Timms uviedol, že Británia má najvyšší počet útokov kyselinou na svete v prepočte na počet obyvateľov a požiadal vládu, aby prijala „zodpovedajúce opatrenia“
Daily Mail cituje bývalého ministra: “Mal som množstvo rozhovorov so zástupcami kuriérskych spoločností a potvrdili mi ,že sú časti v Londýne kam šoféri nechú chodiť , pretože sa boja útoku. Myslím, že každý z nás považuje za neakceptovateľné, že v Londýne a čiastočne i v UK sú no-go zóny.“
Timmsova spolustraníčka Lyn Brown volá po sprísnení regulácie predaja nebezpečných látok, vrátane kyselín, nakoľko „ľudia žijú v strachu.“ Politička prisudzuje uvoľneným pdmienkam predaja takýchto látok čiastočnú zodpovednosť za zvýšujúci sa počet útokov.
Ďalší z britských politikov, Jim Shannon, požaduje, aby takéto útoky boli posudzované ako pokus o vraždu: “Potrebujeme zmeniť legislatívu a zastupovať obete útokov. Urgujem, aby to vláda vzala do úvahy a postavila tieto útoky na úroveň útoku nožom a zaistila, že trest bude odrážať závažnosť zločinu, ktorého výsledkom je zničený život.“
Debata o stále sa zvyšujúcom počte útokov kyselinou sa rozvírila po tom, ako 25-ročný Artur Collins zaútočil kyselinou na tanečnom parkete na dve austrálske sestry a zároveň modelky. Incident sa odohral v západnom Londýne, v klube Mangle E8. Obidve sestry skončili s ťažkými chemickými popáleninami v nemocnici, odkiaľ mladé ženy zverejnili fotky svojich zranení. Collins pri útoku zranil ďalších 22 ľudí a neskôr svoj čin označil za „hlúpy malý omyl.“ Od súdu odišiel s verdiktom 20 rokov odňatia slobody.
Katarína Hanzlíková