Zatiaľ čo niektorí európski odborníci sa držia najtemnejších predpovedí, iní považujú vojenský konflikt medzi Ruskom a NATO nielen za vymyslený, ale aj výhodný pre isté politické kruhy.
Bývalý šéf oddelenia strategického plánovania Generálneho štábu národných ozbrojených síl Lotyšska a hlavný poradca šéfa polície v Rige Raymond Rublovský poskytol pre Sputnik Poľsko rozhovor, v ktorom uviedol, že samotný konflikt je veľmi hypotetický a nepravdepodobný.
“Ak k tomu dôjde, môže to mať veľmi negatívny dopad na Lotyšsko. Z dôvodu, že je hraničnou oblasťou s Ruskom, a preto je oblasťou osobitného záujmu NATO,” vysvetľuje expert.
Ako Raymond Rublovský už skôr uvádzal v rozhovore pre portál Rubaltic, blízkosť hraníc východného suseda sa môže pre Lotyšsko premeniť v nešťastie – jeho armáda jednoducho nebude mať čas bojovať: “Otázkou je, či po našej krajine zostane jedna veľká diera, alebo to nejako prejde. O tom, opakujem, my nerozhodujeme.”
Expert upozorňuje na to, že lotyšské územie z hľadiska ekonomických, politických a vojenských záujmov Rusko rozhodne nepotrebuje:“ V 21. storočí nemôžete hranice vašej krajiny chrániť s cudzími lesmi, poliami a riekami. Prostriedky doručovania zbraní umožňujú zaútočiť na suseda takmer bleskovo.“
Poľský vojenský expert Krzysztof Przepiórka na kanáli TVN24 položil rétorickú otázku, či bude niekto pripravený zomrieť pre Lotyšsko, Litvu a Estónsko, pričom mal na mysli NATO. Raymond Rublovský v rozhovore pre Sputnik Poľsko v tejto súvislosti poznamenáva, že ak Spojené štáty a NATO nezareagujú na hypotetický útok Ruska, bude Aliancia odsúdená. “Pokiaľ piaty článok nebude fungovať aspoň raz (o kolektívnej obrane – red.), znamená to, že Aliancia prestane existovať v sekunde,” hovorí Rublovský a súčasne dodáva, že podľa jeho názoru čisto vojenskou cestou tieto problémy nebudú vyriešené.
Rublovský sa stavia skepticky k tomu, že Lotyšsko môže ísť v stopách Poľska a podobne ako tzv. “Fort Trump“ podporí vytvorenie trvalej vojenskej základne na svojom území. “Iniciovať muže čokoľvek, ale rozhodovať budú niekde, povieme, inde,“ uviedol Rublovský. “Preto s najväčšou pravdepodobnosťou tu nebude žiadna trvalá základňa.“ Dodáva, že v tejto chvíli sú s rotačným charakterom rozmiestnenia vojsk NATO v Lotyšsku všetci spokojní.
Okrem toho podľa odborníka nebude v baltskom regióne žiadne budovanie vojenských síl, napriek tomu, že protiruská rétorika je tu populárna. “Existujú strany, pre ktoré to je jadrom politického programu a podstatou ich existencie. A to je čisto politická záležitosť,“ vysvetľuje Raymond Rublovský.
Podľa Rublovského existujú vyhliadky na normalizáciu vzťahov medzi Rigou a Moskvou.
“Veľa bude závisieť na voľbách do Európskeho parlamentu v máji tohto roku – ktoré politické sily sa dostanú k moci. Môžu to byť sily, ktoré predsa len budú normalizovať vzťahy. Možno bude vznesená otázka protiruských sankcií. Pretože táto otázka bola niekoľkokrát nastolená niektorými politickými vodcami v Európe,” poznamenal expert.