Klaus je v Bratislave na dvojdňovej návšteve poslednýkrát vo funkcii hlavy štátu. Ako pripomenul, na Slovensku je počas prezidentovania trinásty raz, Gašparovič bol v Česku približne toľkokrát, čo je podľa Klausa dôkazom toho, že im obom nesmierne záleží na vzájomných vzťahoch.
Je rád, že sa SR a ČR podarilo bez ohľadu na rozdelenie zachovať dobré, priateľské a pozitívne vzťahy. “Je to devíza, ktorú nikto nespochybňuje. Ako prezidenti sme sa k tomu snažili prispievať nielen doma, ale aj v zahraničí,” podotkol.
Za dôležité označil to, že tak ČR ako aj SR pri rôznych medzinárodných problémoch či konfliktoch, do ktorých sa niekedy dostali, cítili, že majú vo svojom susedovi pozitívneho partnera, ktorý mu podá pomocnú ruku a určite sa ich zastane. “Ja som to voči Slovensku za svojej politickej kariéry robil veľakrát,” podčiarkol Klaus.
Gašparovič: Vzájomné vzťahy sú dobré vďaka rozdeleniu
Gašparovič je presvedčený o tom, že vzájomné vzťahy by neboli také dobré a úprimné, keby Česi a Slováci stále fungovali v spoločnom štáte. “Táto reforma bola skutočne potrebná. Ten vzťah, ktorý vyplýval z ekonomiky, sociálneho postavenia bol pre Slovensko neprijateľnejší, nebol vždy v pozícii rovného s rovným,” dodal s tým, že dnes sú SR a ČR v pozícii rovného s rovným a cítia potrebu v ťažkej celosvetovej ekonomickej situácii vzájomne spolupracovať. “Cesty, ktoré sme nedokázali medzi sebou vytvoriť v spoločnom štáte, sme dokázali vytvoriť teraz. Je to dobré tak, ako je to v súčasnosti,” podčiarkol.
Jeho český partner s týmito slovami súhlasil. “Viem o celom rade vzájomnej nedôvery a vzájomných výčitiek. Rozdelenie obom krajinám prospelo,” poznamenal.
Klaus bude po ukončení fungovania v roli prezidenta, čo sa stane 7. marca, pôsobiť v Inštitúte Václava Klausa, ktorý sa bude zaoberať ekonomickými, politickými a sociálno-ekonomickými otázkami, ako aj zahraničnou politikou. Plánuje prednášať, písať, vydávať knihy a zúčastňovať sa na rôznych diskusiách.