Kazachstan 22. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Pyatakov, Pixabay)
Minister zdravotníctva Kazachstanu Alexej Tsoi včera oznámil, že v Kazachstane bola zistená cirkulácia Eta kmeňa koronavírusu (nigérijský kmeň)
Podľa jeho slov pokračuje ministerstvo v práci a zisťuje, aké rôzne kmene koronavírusu v krajine cirkulujú. Vykonali okrem iného genetický výskum koronavírusovej infekcie metódou sekvenovania kladných vzoriek získaných od chorých covidom-19 v júli a auguste tohto roku.
“Podľa výsledkov sekvenovania bola v 96 vzorkách v Republike Kazachstanu zistená cirkulácia kmeňov Delta (indický kmeň) – 57 (59,4 %), Alfa (britský) – 24 (25 %), wuchanský – 10 (10,4 %) a Eta (nigérijský) – 5 (5,2 %),” napísal Tsoi na Facebooku.
Podľa jeho slov bola cirkulácia Eta kmeňa zistená v štyroch regiónoch krajiny.
“O objavení Eta kmeňa boli informácie v decembri roku 2020, prvé prípady ochorenia boli zaznamenané v Nigérii a vo Veľkej Británii. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie do 15. septembra 2021 bol Eta kmeň zistený v 77 krajinách sveta, podľa kategórie WHO patrí ku kmeňom, ktoré vyžadujú pozorovanie,” oznámil minister.
Informoval tiež o tom, že klinické príznaky nového kmeňa sú rovnaké ako u Alfa (britského) a Beta (juhoafrického) kmeňa – vysoká teplota, kašeľ, strata čuchu a chute a tiež ťažší priebeh.
Vedci varujú pred nebezpečenstvom nových kmeňov koronavírusu
V polovici februára uverejnili experti z amerického Národného inštitútu pre štúdium alergií a infekčných chorôb (NIAID) pod vedením hlavného špecialistu na infekčné choroby v Spojených štátoch Anthonyho Fauciho v časopise JAMA (The Journal of the American Medical Association) článok, v ktorom popisujú proces vzniku mutácií SARS-CoV-2 a tiež vyjadrujú výhrady k účinnosti už registrovaných vakcín proti novým kmeňom koronavírusu.
Objavujúce sa údaje o týchto variantoch svedčia o tom, že majú zvýšenú prenosnosť a virulenciu, čo znamená, že sa šíria a prenášajú rýchlejšie a ľahšie. Podľa autorov článku môžu nové kmene niesť niekoľko rôznych mutácií, z ktorých najnebezpečnejšie sú zmeny v hrotovom proteíne vírusu, ktorého pomocou vstupuje vírus do buniek a infikuje ich. Práve na tento proteín sa zameriava mnoho vakcín proti covidu-19 a jeho mutácie môžu znižovať účinnosť vakcín.
Austrálski biológovia nedávno tiež zistili, že vznik niekoľkých nebezpečnejších variantov koronavírusu SARS-CoV-2 súvisí so zvýšením rýchlosti jeho evolúcie. Výsledky ukázali, že je rýchlosť evolúcie SARS-CoV-2 značne rôzna u rozličných variantov a že vznik nových variantov závisí v mnohom na ich epizodickom zvýšení.
Vedci zistili, že sa táto rýchlosť stáva v jednotlivých obdobiach štyrikrát vyššia ako filogenetická. V dôsledku toho vznikajú nové varianty v priebehu niekoľkých týždňov a nie niekoľkých mesiacov, ako by sa dalo očakávať na základe celkového tempa evolúcie.
Vedci pripomenuli, že veľký význam pre evolučný a epidemiologický monitoring SARS-CoV-2 má stále sekvenovanie jeho genómu za účelom zistenia rýchlosti evolúcie vírusových VOC a kontrolu vzniku nových variantov koronavírusu.
“Naše výsledky zdôrazňujú závažnosť monitoringu molekulárnej evolúcie vírusu ako prostriedku pre pochopenie okolností, za ktorých môžu vznikať varianty vzbudzujúce znepokojenie,” napísali biológovia.
.