Ahmad tiež vyjadril nádej, že nadchádzajúce prímerie povedie “k trvalému ukončeniu konfliktu”. Dohoda zaväzuje všetky strany, aby umožnili voľný a neobmedzený prístup humanitárnych dodávok a personálu do všetkých častí Jemenu, dodal.
V Jemene proti sebe bojujú šiitskí povstalci známi ako húsíovia podporovaní Iránom a sily lojálne medzinárodne uznanej vláde prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího, ktoré zasa od marca 2015 náletmi podporuje koalícia vedená Saudskou Arábiou. Húsíovia ovládajú najmä územia na severe Jemenu a od roku 2014 hlavné mesto Saná. Hádího baštou je prístavné mesto Aden ležiace na juhu krajiny.
Od marca 2015 zahynulo v Jemene vyše 4000 civilistov a svoje domovy boli nútené opustiť viac ako tri milióny z 26 miliónov obyvateľov krajiny. Najmenej 140 ľudí prišlo 8. októbra o život pri leteckom útoku protihúsíovskej koalície, ktorý v Saná zasiahol pohrebnú sieň plnú smútočných hostí. Koalícia sa k nemu nakoniec prihlásila a zdôvodnila ho “mylnými informáciami”.
V Jemene už stroskotalo niekoľko pokusov o ukončenie bojov. Predchádzajúce prímerie bolo vyhlásené v apríli a vyústilo do neúspešných mierových rozhovorov.