V Iráne sa deje niečo mimoriadne

V Iráne sa deje niečo mimoriadne

Teherán 22. septembra 2022 (HSP/spectator/Foto:TASR/AP)

 

Zábery, ktoré prichádzajú z Iránu, sú pozoruhodné, píše The Spectator. Ženy si strhávajú hidžáby a pália ich na verejnosti. Tancujú na uliciach a potriasajú uvoľnenými vlasmi, pričom prizerajúci sa diváci hulákajú a jasajú. Sú to ohromujúce prejavy vzdoru v teokratickom štáte, v ktorom sa od žien očakáva, že budú mierne a pokorne akceptovať svoje postavenie zahalených občanov druhej kategórie

Na snímke olicajný motocykel horí počas protestu proti smrti mladej iránskej ženy Mahsá Amíníovej v centre Teheránu

Samozrejme, tieto srdcervúce protesty sú reakciou na niečo nepredstaviteľne hrozné: smrť Mahsy Aminiovej. Mahsu, krásnu 22-ročnú Kurdku z mesta Sakkéz v iránskom Kurdistane, minulý týždeň zatkla mravnostná polícia v Teheráne za to, že nenosila hidžáb “vhodným” spôsobom. Počas policajnej väzby upadla do kómy a o tri dni neskôr zomrela.

Reklama

Polícia tvrdí, že zomrela v dôsledku ochorenia srdca. Jej rodina trvá na tom, že žiadnym takýmto ochorením netrpela. V súčasnosti sa okrem iného v denníku Guardian uvádza, že CT vyšetrenie Mahsinej hlavy ukázalo zlomeninu, krvácanie a opuch mozgu. Ak sú tieto správy pravdivé, potvrdí to podozrenie zúrivých iránskych mladíkov, že Mahsa zomrela v dôsledku toho, že ju mravnostní policajti zbili.

Irán zachvátil hnev. A má na to dobrý dôvod: je urážkou všetkých zásad slobody a rovnosti, že žena môže byť vypočúvaná, nehovoriac o zatknutí a údajnom týraní, kvôli “nevhodnému oblečeniu”. Mladí Iránci, ženy aj muži, už majú dosť toho, ako ich tyrania teokracie tlačí do kúta. Solidarita medzi pohlaviami počas posledných troch dní a nocí protestov bola inšpirujúca.

Reklama

V severnom meste Sárí ženy tancovali, krútili sa a potom slávnostne hodili svoje hidžáby na oheň. V Teheráne jedna žena vyliezla na auto a za potlesku davov si spálila hidžáb na konci palice. Protestujúci v Sanandaji, hlavnom meste iránskeho Kurdistanu, skandovali “Smrť diktátorovi” a “Smrť Chameneímu” (ajatolláhovi). Pre iránsky režim to začína byť naozaj veľmi vážne.

Iránci žijúci v zahraničí tiež volali “Smrť Chameneímu” na protestoch po celom svete. Demonštrácie proti iránskemu mizogýnnemu autoritárstvu sa konali všade, od Toronta cez Paríž až po Frankfurt. Mnohí ľudia dávajú jasne najavo, že sa nebudú nečinne prizerať, keď je žena potrestaná len za nedodržanie malicherných náboženských pravidiel.

Obávam sa však, že solidarita, ktorú západní aktivisti ponúkajú vzbúrencom v Iráne, môže mať svoje hranice. Smutnou pravdou totiž je, že niektorí ľudia na Západe sa v súčasnosti inštinktívne bránia silnej kritike islamu. Tam, kde iránski demonštranti odvážne čelia regresívnemu a neliberálnemu prúdu politického islamu, tu príliš veľa ľudí kričí “islamofóbia!” na každého, kto sa odváži vysloviť kritickú poznámku o tomto náboženstve.

Spomeňme si na zaobchádzanie s iránskou emigrantkou a feministkou Maryam Namazie. Pani Namazie je často odsudzovaná ako výtržníčka, dokonca podnecovateľka nenávisti, pretože kritizuje islam a teokraciu. Pravicové študentské odbory jej neposkytli žiadnu platformu na základe toho, že jej názory sú “poburujúce”.

Človek si kladie otázku, či by britské študentské zväzy rovnako zaradili na čiernu listinu niektoré z brilantných a odvážnych žien, ktoré v súčasnosti vychádzajú do iránskych ulíc. Ak by niektorá z nich prišla do Spojeného kráľovstva a predniesla by strhujúce prejavy o zlobe vlády šaríe a ponižujúcich skúsenostiach so životom pod islamistickou vládou – čo pani Namazie urobila -, tiež by boli démonizované ako “poburujúce” a ocitli by sa mimo?

Reklama

Popri islamofóbii niektorí ľudia hovoria aj o “hidžábfóbii”. Autorka článku pre Huffington Post ju opisuje ako “nepriateľstvo voči hidžábu”. No, dosť žien v Iráne pociťuje “nepriateľstvo voči hidžábu”. Až tak, že si ho strhávajú z hlavy a hádžu do ohňa. Sú to “hidžábfóbky”? Sú to fanatičky? Toto je zvrátená cesta, ktorou nás hrozí zviesť precitlivenosť Západu voči islamu.

Ako je možné, že niektorí ľavičiari na Západe prejavujú zmysluplnú solidaritu so slobodomyseľnými ženami v Iráne, keď tak často chvália hidžáb? Napríklad denník Guardian uverejnil články, v ktorých tvrdí, že hidžáb “nemá nič spoločné s útlakom”, ale je skôr odevom, ktorý znamená “sebaúctu”. Povedzte to ženám v Iráne, ktorým sa tento odevný znak ich nižšieho spoločenského postavenia tak hnusí, že ho zapaľujú.

Protestujúci v Iráne potrebujú našu podporu a solidaritu. Aby sme im ju mohli poskytnúť, musíme sa zbaviť myšlienky, že kritika islamu je fanatizmus. Nezabúdajme, že u nás aj v zahraničí musí mať právo ženy žiť tak, ako sa jej páči, vždy prednosť pred náboženskou citlivosťou. Zakaždým.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:26

Loď britského Kráľovského vojenského námorníctva zostrelila raketu, ktorú húsíovia odpálili na obchodné plavidlo v Adenskom zálive. Informovala o tom agentúra AFP.

08:15

Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu nadránom vyhlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohľadne možného prímeria v Pásme Gaza a prepustenia rukojemníkov. Informovali agentúry AFP a DPA.

08:04

Severná Kórea sa v sobotu ohradila voči výročnej správe Spojených štátov o ľudských právach, ktorá negatívne hodnotí ľudskoprávnu situáciu v KĽDR, a nazvala ju “zasahovaním do vnútorných záležitostí” Pchjongjangu.

07:56

Grécko v piatok slávnostne odovzdalo olympijskú pochodeň organizátorom tohtoročných hier, ktoré sa budú konať v Paríži.

Stalo sa tak na štadióne Panathinaiko, teda na mieste, ktoré hostilo v roku 1896 prvé moderné OH.

07:36

Dvaja ľudia utrpeli zranenia po tom, čo regionálny vlak neďaleko mestečka Plochingen v južnom Nemecku zastavil použitím rýchlobrzdy a následne začal horieť. Informovala agentúra DPA.

07:27

Bývalý americký zdravotník, ktorý v roku 2019 predávkoval 23-ročného Afroameričana ketamínom, dostal v piatok podmienečný trest.

Smrť Elijaha McClaina prispela k protestom proti policajnej brutalite, ktoré v USA neskôr vypukli po smrti ďalšieho Afroameričana, Georgea Floyda v roku 2020.

07:15

Neznámy útočník na motorke zastrelil v piatok irackú influencerku známu pod menom Om Fahad pred jej domom v Bagdade. Informovala o tom agentúra AFP.

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali