Globálna štúdia o antisemitizme organizácie Kantor Center, ktorá sa zaoberá štúdiom súčasného európskeho židovstva, zaznamenala zvýšený počet niektorých antisemitských sloganov a symbolov na verejných priestranstvách. Organizácia upozornila aj na zvyšujúci sa počet zhromaždení a demonštrácii namierených proti židom. The Guardian dokonca uvádza, že mnohokrát sa to začína podobať 30. rokom minulého storočia, keď sa v Nemecku k moci dostával Adolf Hitler.
Kantor Center zaznamenala dôkazy o vzrastajúcom antisemitizme v Európe, USA, Kanade, Austrálii, Južnej Amerike a Južnej Afrike. Údajne došlo k 327 závažným prípadom násilia, vandalizmu a znesvätenia v priebehu roku 2017 v súvislosti s antisemitizmom. Najčastejšie išlo o útoky na jednotlivca, skupiny alebo vandalizmus na cintorínoch a v synagógach.
Nárast demonštrácií podľa Kantor Center zapríčinilo tiež kontroverzné vyhlásenie prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý na konci minulého roka uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Okrem toho je známe, že zvyšujúci sa antisemitizmus je tiež doménou moslimských azylantov v Európe či Severnej Amerike. Od rozpútania utečeneckej krízy v posledných rokoch boli zaznamenané viaceré útoky moslimov na synagógy a iné židovské symboly.
Správa uvádza aj niekoľko zmien k lepšiemu. Vlády niekoľkých krajín finančne prispievajú na ochranu židovskej komunity. A napríklad polícia na uliciach menej častejšie vyžaduje preukázanie totožnosti ako v minulých rokoch. Je to aj z toho dôvodu, že sa pozornosť krajnej pravice odklonila k nelegálnej migrácii. To všetko ale nemusí podľa organizácie nutne znamenať len pozitívum. “Ak sú stále potrebné bezpečnostné opatrenia, tak to nie je v poriadku. Často dochádza k nenávistným slovným urážkam hlavne na pracoviskách, v školách alebo na detských ihriskách,” uvádza organizácia v správe.