V ekonomických otázkach EÚ to bude v budúcnosti o “vojne” severu proti juhu

V ekonomických otázkach EÚ to bude v budúcnosti o “vojne” severu proti juhu

Brusel 16. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)

 

Úrokové sadzby v posledných mesiacoch zvýšila americká, britská, kanadská aj česká národná banka. Je len otázkou času, kedy k podobnému kroku pristúpi aj Európska centrálna banka. Podľa odborníkov tak končí éra lacných peňazí. To bude mať za následok zdraženie financovania už tak pomerne značných verejných dlhov štátov na juhu Európy – najmä Grécka, Talianska či Španielska. Zároveň sa blíži voľba guvernéra ECB a kedysi čisto ekonomické otázky začínajú mať politickú pachuť, pričom odborníci upozorňujú, že nastane boj medzi severom a juhom. Uvádza portál Info.cz.

Ilustračné foto

Skupina krajín južnej Európy “PIGS” (Portugalsko, Taliansko, Grécko a Španielsko) majú dlhodobo problém so svojim verejným dlhom. Práve u týchto stredomorských štátov a ich vládnych dlhov medzi 100 a 200 percentami HDP by zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) znamenalo predraženie obsluhy ich záväzkov. A to dosť možno nad rámec, ktorý by si tieto štáty mohli dovoliť. “Rastúce úrokové sadzby by pre nich boli ekonomickou pohromou,” opisuje situáciu Štěpán Křeček, hlavný ekonóm spoločnosti BH Securities.

Reklama

“Náklady na obsluhu ich štátneho dlhu ovplyvňujú výnosy štátnych dlhopisov, ktoré štát dosiahol v posledných rokoch,” dopĺňa ekonóm Komerční banky Marek Dřímal. “Ak by teraz došlo k nárastu výnosov štátnych dlhopisov napríklad o dva percentuálne body, Španielsko by pravdepodobne muselo prijímať nové úsporné opatrenia, hoci nárast nákladov na obsluhu dlhu by nebol likvidačný,” dodáva ekonóm. To všetko ale len za ideálnej situácie, kedy by nedochádzalo k ekonomickému spomaľovaniu.

Ekonómovia sa zhodujú v tom, že centrálna banka k tomuto kroku tento rok pravdepodobne ešte nepristúpi. Predpokladajú, že hlavnú sadzbu banka do jari budúceho roka ponechá na 0 percentách. Centrálna banka však má viac nástrojov, ako utiahnuť menovú politiku, než len manipuláciou s úrokovou sadzbou. Trebárs kvantitatívne uvoľňovanie, čo je termín používaný pre tlačenie peňazí a nákup štátnych dlhopisov. Ich mesačný objem však banka v januári zrazila zo 60 na 30 miliárd eur.

Reklama

“Krajinám “PIGS” však teraz veľmi nahráva, že guvernérom Európskej centrálnej banky je Talian Mario Draghi,” myslí si český ekonóm Křeček. “Ten svojou uvoľnenou menovou politikou pomáha prefinancovať dlhy Talianska i ďalších zadlžených krajín. Lenže uvoľnená menová politika prestáva vyhovovať severnému krídlu eurozóny, kde sa niektoré trhy začínajú prehrievať. Preto sa uvažuje o konci kvantitatívneho uvoľňovania peňazí a o možnom prechode na tvrdší menový režim,” dopĺňa Křeček. Definitívny koniec výkupu dlhopisov možno očakávať už ku koncu tohto roka. “Možno ale očakávať, že vo chvíli, keď Európska centrálna banka utne svoje kvantitatívne uvoľňovanie, tak sa rozpätie medzi oboma hodnotami opäť zvýši,” varuje Christopher Dembik, vedúci makroekonomické stratégie Saxo Bank.

Severná časť Európy na čele s Nemeckom chce zodpovednejšie menovú politiku, naopak juh je spokojnejší so súčasnou situáciou. Do čisto ekonomických rozhodnutí čím ďalej jasnejšie začína vstupovať politický kalkul. Počas budúceho týždňa by aj preto mal byť potvrdený viceprezidentom centrálnej banky Luis de Guindos, španielsky minister hospodárstva a zástupca “južného” prístupu. Severné krajiny tak isto budú chcieť získať kreslo prezidenta banky, po tom, čo Draghimu skončí jeho mandát v budúcom roku. “Práve preto, že kreslo viceprezidenta obsadí juh, tak môžeme očakávať, že prezidentom sa stane niekto zo severných krajín, napríklad z Nemecka,” predikuje Dembik.

Tieto interné boje o posty a smerovanie centrálnej banky môžu spôsobiť hlbšie politické spory. “Do čisto ekonomického uvažovania nad nastavením úrokových sadzieb začne čím ďalej tým viac hovoriť politika. Takýto postup ekonómovia nevidia radi, pretože politicky nejpriechodnejšie riešenie nemusí nutne byť aj tým ekonomicky najoptimálnejším,” tvrdí ekonóm BH Securities Křeček.

Súčasný plán predpokladá pokles dlhu k 60 percentám HDP znižovaním o 1/20 rozdielu medzi skutočným podielom dlhu a 60% HDP,” vysvetľuje ekonóm Komerční banky Dřímal. To sa zatiaľ nedarí a prípadné zhoršenie ekonomických podmienok a utiahnutie európskej menovej politiky by takémuto plánu rozhodne neprospeli. “Najväčšie riziká nesie Taliansko,” uzatvára Dembik. “Dlh majú už teraz extrémne vysoký, banky sú stále oslabené a ekonomika krajiny za posledné roky stagnovala. Pridajte k tomu vyššie úrokové sadzby a politické riziká a môžete rovno odštartovať novú dlhovú krízu.”

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:44

Európske akciové trhy pokračovali v piatok v raste vyššie a dostali sa na nové rekordné maximá. Podporili ich nádeje na znižovanie úrokových sadzieb v USA.

Včera 19:38

Pri piatkových záplavách v Afganistane zahynulo najmenej 50 ľudí, počet obetí sa však podľa tamojšieho ministerstva vnútra môže ešte zvýšiť.

Včera 19:34

Pri bojoch v jednej zo štvrtí palestínskeho mesta Gaza v piatok zahynuli štyria vojaci izraelskej armády. Podľa predbežného vyšetrovania ich zabilo výbušné zariadenie. Pri výbuchu sa vážne zranili aj ďalší dvaja dvojaci.

Včera 19:31

Desaťtisíce farmárov a pravicových aktivistov v piatok vo Varšave protestovali proti environmentálnej politike Európskej únie (EÚ). Demonštranti žiadali uvoľnenie environmentálnych opatrení EÚ a zastúpeniu EÚ vo Varšave odovzdali petíciu. Počas protestu na podporu svojich požiadaviek trúbili, púšťali sirény, odpaľovali ohňostroje a mávali transparentmi s nápisom “Preč so zelenou dohodou“. Na proteste sa podľa odhadu hovorkyne miestnych úradov zúčastnilo 30.000 až 35.000 ľudí, organizátori však očakávali viac.

Poľsko protest farmári
Poľskí farmári a ďalší demonštranti sa zhromaždili v centre Varšavy, aby protestovali proti klimatickej politike Európskej únie a proeurópskej vláde Poľska, v piatok 10. mája 2024
Včera 19:25

Spoločnosť OpenAI v pondelok oznámi vytvorenie vlastného vyhľadávača, ktorý už bol označený za „zabijaka Googlu“.

Píše o tom agentúra Bloomberg.

Ide vraj o rozšírenie pre ChatGPT, ktoré mu umožní okamžite poskytovať podrobné výsledky s odkazmi na zdroje a dokonca vizualizovať obsah.

Zaujímavé je, že OpenAI chce svoj produkt oznámiť deň pred konferenciou Googlu, na ktorej IT gigant predstaví svoje top novinky.

Včera 19:07

Americký prezident Joe Biden v piatok schválil nový vojenský balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 400 miliónov dolárov (371 miliónov eur), informoval Biely dom.

Včera 18:44

Valné zhromaždenie OSN v piatok väčšinovo schválilo rezolúciu, ktorá zlepšuje postavenie Palestínčanov v rámci OSN a odporúča prijať ich za plných členov v tejto organizácii.

Včera 18:43

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Soľskyj v piatok oficiálne rezignoval pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále.

Včera 17:59

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vymenoval Michaila Mišustina do funkcie predsedu vlády. Predchádzalo tomu schválenie Štátnou dumou, dolnou komorou parlamentu.

Michail Mišustin
Na snímke ruský premiér Michail Mišustin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali