Dvadsaťdvaročný plavec z Green Cove Springs si pripísal na konto bilanciu 6-2-0 a ako prvý získal na jednom šampionáte osem medailí. O jednu menej si “vyplávala” jeho krajanka Manuelová, no takisto sa postarala o prepísanie historických tabuliek v rámci ženských súťaží.
Caeleb Dressel triumfoval vo všetkých štyroch individuálnych disciplínach, pričom na 50 motýlik a 50 m voľným spôsobom vytvoril nový rekord svetových šampionátov. V poslednú súťažnú nedeľu mu síce ušlo zlato v štafete na 4×100 m polohové preteky, ale pred ďalším vrcholným podujatím je optimistom. “Ak sa dobre pripravíme na Tokio, budúci rok budeme veľmi nebezpečný súper,” povedal Dressel. Na predchádzajúcich MS v maďarskej Budapešti získal sedem zlatých medailí a už teraz sa zaradil medzi najúspešnejších plavcov v histórii šampionátov. “Vyhral som menej zlatých medailí ako predtým, ale to ma neznepokojuje. Nie som ten typ, ktorý by sedel na izbe a prezeral si svoje medaily. Vedel som, že ku každej disciplíne musím pristúpiť s nasadením, vášňou a hrdosťou,” dodal Američan.
Manuelová ťažila pri prekonaní historického zápisu – sedem medailí na jedných majstrovstvách sveta – najmä zo štafiet. Získala v nich až päť cenných kovov. V záverečnej disciplíne šampionátu dokonca utvorila so svojimi krajankami Regan Smithovou, Lilly Kingovou a Kelsi Dahliovou svetový rekord v štafete na 4×100 m polohové preteky. V individuálnych disciplínach získala zlaté medaily na krauliarskej päťdesiatke i stovke, pričom takého double sa predtým žiadnej Američanke nepodarilo. “Všetkých nás to úplne vyčerpalo,” stroho skonštatovala Manuelová po skončení šampionátu. Zaujímavosťou je, že práve jej víťazstvo na 50 m voľným spôsobom bolo vôbec najtesnejšie na celých majstrovstvách. Druhá Švédka Sarah Sjöströmová za ňou zaostala iba o dve stotiny sekundy.
Zaujímavosťou je, že Simone Manuelová sa v roku 2016 stala vôbec prvou plavkyňou tmavej pleti, ktorá vyhrala zlatú medailu v bazénovom plávaní. Angažuje sa aj mimo športovísk, o čom svedčí nedávna udalosť. Navštívila totiž školu známeho basketbalistu LeBrona Jamesa, kde žiakov povzbudzovala, aby sa naučili plávať. Upozorňuje tiež na vysokú mieru utopenia sa v komunitách, kde žijú ľudia tmavej pleti. “Najdôležitejšie je zachraňovať životy. Je to viac, ako získať zlaté medaily,” uviedla rodáčka z Houstonu.