Vedci v stredu oznámili objav nového druhu dinosaura v púšti Gobi v západnej čínskej provincii Sin-ťiang. Nazvali ho “Hualianceratops” a zaradili ho do obdobia druhohornej jury pred 160 miliónmi rokov. Bol asi jeden meter dlhý, takže oveľa menší než neskorší 9-metroví jedinci tejto skupiny nazývaní “ceratopsians”, ktorí žili v období kriedy podobne ako známy druh “Tyrannosaurus rex” v západnej časti Severnej Ameriky pred asi 67 miliónmi rokov.
Hualianceratops, čo v preklade znamená “ornamentálna tvár”, sa okrem svojej veľkosti odlišoval od mladších druhov “ceratopsians” aj tým, že mal relatívne veľkú trojuholníkovú hlavu, no nemal rohy a ani tak veľký kostnatý krčný golier. Čo bolo však pre vedcov z univerzity Georgea Washingtona najzaujímavejšie, že nechodil po štyroch, ale na dvoch nohách. Žil v rovnakej dobe a na rovnakom mieste ako jemu podobný doteraz najstarší známy ceratopsian nazývaný “Yinlong”. Ten bol však robustný, pričom Hualianceratops bol zavalitejší.
Takže tu máme ďalší druh do rozmanitej skupiny ceratopsians, pričom dva druhy žili vedľa seba. Ako bylinožravcom im spoločnosť robili ešte mäsožravé dinosaury, korytnačky, krokodíly a primitívne cicavce.