Finacial Times zaznamenáva rekordný dlh Číny 237 % HDP v prvom štvrťroku, z čoho 145 % tvorí korporátny dlh kvôli masívnym pôžičkám na podporu ekonomického rastu. “Korporátny dlh zostáva vážnym a stále rastúcim problémom pre Čínu, ktorá ho musí okamžite riešiť pomocou závažných reforiem,” vyhlásil David Lipton, považovaný za druhú najdôležitejšiu osobu v MMF.
Vo svojom prejave v čínskom Šen-čene, odkiaľ pred viac ako 30 rokmi niekdajší čínsky reformátor Teng Siao-pching odštartoval čínsky experiment s kapitalizmom, poukázal Lipton na potenciálne riziko pre globálnu ekonomiku: “V posledných 20 rokoch sme sa viackrát naučili, ako sa rozkoly v ekonomike a v trhoch jednej krajiny môžu ozývať po celom svete.”
Vyzýva teda Čínu, aby svoj korporátny dlh čo najskôr nejako znížila. “Problém rastie vzhľadom k rýchlemu zvýšeniu objemu úverov v roku 2015 a na začiatku roka 2016 a kvôli pokračujúcej vysokej miere investícií,” konštatuje Lipton.
Guvernér Čínskej ľudovej banky Zhou Xiaochuan už dlhší čas varoval pred nebezpečenstvom korporátneho dlhu, ktorý by mohol viesť k “systémovej” finančnej kríze, no podľa Liptona sa v tomto smere urobilo málo.
Lipton upriamil pozornosť na reformu tých štátnych podnikov, ktoré sú celkovo zodpovedné za 55 % daného dlhu a vytvárajú len 22 % ekonomického výkonu: “V prostredí pomalšieho hospodárskeho rastu, kombinácia klesajúcich príjmov a rastúcej zadlženosti podkopáva schopnosť podnikov platiť dodávateľom alebo splácať svoje dlhy. Banky tak majú čoraz viac nesplácaných úverov, čo práve rozširuje problém.” Môže to viesť k oveľa nižšiemu hospodárskemu rastu či nebodaj k bankovej kríze.
K poklesu hospodárskeho rastu už aj dochádza. Kým v minulom roku predstavoval 6,9 %, v tomto roku sa predpokladá 6,5 % a na budúci rok už len 6,2 %.