Ešte pred nehodou v roku 2013 zomrelý pár absolvoval vyšetrenie a dal zmraziť niekoľko embryí, aby sa im narodilo dieťa formou in vitro (“v skúmavke”). Po nehode sa rodičia zomrelého páru rozhodli získať prístup k oplodneným embryám, ktoré boli uložené v zmrazenom stave pri mínus 196°C v nádrži s kvapalným dusíkom v nemocnici v Nankingu, čo sa im podarilo až po vyčerpávajúcich právnych sporoch.
Keďže v Číne je náhradné materstvo nezákonné, hľadali potenciálne možnosti v zahraničí. Obrátili sa na Laos, kde takéto praktiky komerčne prekvitajú, kým v Thajsku, v Kambodži a v Nepále kvôli svojej nelegálnosti zakázali túto prax v posledných rokoch.
Do Laosu nebolo možné preniesť oplodnené embryá v lietadle, takže museli použiť auto. “Najprv sme pomýšľali nad leteckou nákladnou dopravou, ale žiadna z leteckých spoločností nebola ochotná vziať fľašu kvapalného dusíka, kde boli uložené štyri zmrazené embryá,” povedal odborník pre náhradnú starostlivosť Liu Baojun, ktorý pomáhal rodičom priviesť dieťa na svet.
Vybraná laoská náhradná matka prežila tehotenstvo vo svojej krajine, ale porodiť musela ísť do Číny, čo tiež nebolo jednoduché. Vybavilo sa jej len turistické vízum a rodiny jej našli pre pôrod súkromnú nemocnicu v meste Kanton (Guangzhou). Deti narodené prostredníctvom náhradnej matky s nie čínskym pôvodom musia mať test DNA, ktorý dokazuje, že jeden z biologických rodičov je čínsky štátny príslušník.
Po všetkých ťažkostiach sa 9. decembra (médiá to však zverejnili až teraz) narodil chlapček, ktorému dali meno “Tiantian”, čo v mandarínskej reči znamená “sladký”. Nová babička Hu Xingxianová neskrývala radosť a poznamenala: “Vždy sa usmieva, oči má po mojej dcére, ale vyzerá skôr ako jeho otec.”
Všetci štyria starí rodičia museli prejsť odobratím krvnej vzorky a vyšetrením DNA testov na zistenie, že dieťa je naozaj ich vnukom a že obaja rodičia boli čínski štátni príslušníci. Dieťa bolo takto prvých 15 dní v nemocnici.