Peking 9. marca 2018 (HSP/Foto: TASR- Andrej Galica)
Zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu sa prakticky ešte neskončili (paralympijské sú 9. až 18. marca 2018) a už sa o slovo hlásia tie nasledujúce o štyri roky v čínskom Pekingu
Lyžovanie totiž v Číne naberá na obrovskom rozvoji. Za dve desaťročia sa tam vybudovalo 646 nových lyžiarskych stredísk a keď táto ázijská krajina v roku 2022 privíta ďalšie zimné olympijské hry, malo by ich už byť do tisícky.
Mnoho Číňanov, ktorí doteraz ani nestáli na lyžiach, objavujú tento nový šport a začína ich fascinovať. “Toto je zatiaľ najbláznivejšie dobrodružstvo môjho života,” povedala podľa idnes.cz čínskym miestnym novinám 28-ročná Siang Jing potom, ako zišla na lyžiach svoj prvý kopček v stredisku v Aj-šane blízko mongolských hraníc, kde prišla s kolegami až z ďalekého Šanghaja. Ich pobyt im dokonca sponzorovala spoločnosť, ktorá zimný areál vlastní.
Pritiahnuť ľudí k lyžovaniu sa však zo všetkých síl snaží aj samotná čínska vláda na čele s prezidentom Si ťin-pchingom, ktorý verí, že do nasledujúcej olympiády v Pekingu sa podarí dať dohromady “národ lyžiarov a milovníkov zimných športov”.
Ide tu o športový úspech, ktorým by sa krajina mohla výrazne preukázať. Čím viac Číňanov sa do zimných športov zapojí, tým viac sa objaví talentov, ktorí by svojimi výkonmi reprezentovali trebárs aj na očakávanej olympiáde. A tak zo súčasných 15 miliónov nadšených lyžiarov chce dosiahnuť až 300 miliónov. Malo by ísť hlavne o tzv. strednú vrstvu, ktorá “má prostriedky i čas na to, aby podľahla novej zábave”.
K novému fenoménu sa začínajú hlásiť aj mnohé firmy vyrábajúce športové vybavenie a oblečenie. Nachádzajú v tom totiž priaznivé podmienky a príležitosti na rozvoj, ako napríklad aj Sean Wang, zástupca riaditeľa spoločnosti Nanšan, ktorý prešiel z oblasti finančníctva na podnikanie s lyžiarskym oblečením.
Treba však ešte popracovať na kvalitných lyžiarskych tréneroch a inštruktoroch, na čo sa však už tiež nezabudlo v plánovaní, podobne ako aj na ďalšie potrebné veci. “Sme na správnej ceste, ale dotiahnutie úlohy vyžaduje veľkú trpezlivosť, tvrdú prácu a spolupráci celej spoločnosti,” dodal rýchlokorčuliar Jang Jang, člen Medzinárodného olympijského výboru a prvý čínsky víťaz zimnej olympiády.