“Je to o hodnotách. Národ, to je fenomén, ktorý vznikal tisícročia. Už od antiky počnúc ale hlavne v poslednom storočí, vzniká ostrá disproporcia medzi hodnotami materiálnymi a hodnotami duchovnými. Myslím si, že je vám jasné, ktoré sa vyvinuli a ktoré strnuli. Tie materiálne sú v rozmachu, tie duchovné sú na nízkej úrovni, a to podľa zákonitostí vedie ku krízam ľudskej spoločnosti.
Zo zákonitosti poznáme aj to, že v takýchto kritických situáciách sa rodia osobnosti. Pravda a pokoj idú ruka v ruke. Kto nemá rád pravdu, ten bude bojovať proti Harabinovi.”
To sú slová Mgr. Petra Kozolku podpredsedu prezídia Matice slovenskej a člena petičnej iniciatívy Harabin na hrad. Podľa neho je prejavom prízemného materializmu, ak ľudia volia takých ľudí za prezidentov, ako doteraz. Pre Kozolku sú tieto voľby určité sebavyjadrenie slovenského národa, vyjadrenie, že neupadá a že bdie, “pretože najviac, čo tu absentuje v tomto národe a v tomto štáte, je pravda a spravodlivosť”
Petičná iniciatíva teda oznámila, že uzavrela jednu kapitolu, podpisy sú v princípe nazbierané a Štefanovi Harabinovi nič nebráni, aby aj oficiálne kandidoval na prezidenta.
Štefan Harabin je sudcom Najvyššieho súdu SR a v minulosti bo aj predsedom Súdnej rady SR a ministrom spravodlivosti. Kandidovať na prezidenta môže aj ako sudca, podľa zákona sa ale výkon funkcie sudcu prerušuje dňom, keď sa sudca zaregistruje ako kandidát vo voľbách na prezidenta SR. Pravdepodobne aj kvôli týmto obmedzeniam sa jeho oficiálna registrácia posúva na čo možno najneskorší termín.
Marian Tkáč, bývalý predseda Matice slovenskej, sa vyjadril, že podpisy sa pre istotu ďalej zbierajú, ale nastáva skôr druhá fáza, kde bude treba podporovateľov a dobrovoľníkov, a to v samotných volebných okrskových komisiách. Nechce to vidieť nejako prehnane dramaticky, ale v dnešnej dobe je tendencia k podvodom vysoká, a to aj pri voľbách. Okrskových komisií bude okolo 6000 a bolo by dobre, aby tam mal kandidát svojho človeka, aby zamedzil manipuláciám a podvodom.
Tkáč už v lete upozornil, že slovenský národ žije stále v strachu: “Bojíme sa aj preto, že mnoho našich spoluobčanov naletelo na vábivé prísľuby úžerníkov typu „tri mesiace zadarmo“, nedokázalo splácať svoje dlžoby a dostali sa pod exekúciu. Takýchto prípadov je tri a pol milióna! Napokon sa už bojíme aj sami seba, sľubovaná sloboda sa zmenila na prenasledovanie najmä tých, ktorí chcú zachovať národné a kresťanské hodnoty. Aj preto sme ani vo vlastnom štáte nenadobudli národné sebavedomie. Školstvo upadá a „naše“ médiá nie sú naše. Je štát, ktorý má špecializovanú prokuratúru, špecializované súdy a NAKA, právnym štátom?”
To, že sa NAKA vymyká kontrole, už začínajú pociťovať nielen patrioti, ale aj globalisti, práve v posledných dňoch. V štáte, kde nestačí “obyčajná” justícia ale musí sa vytvárať “špecializovaná”, je naozaj niečo pokazené.
K tomu, ako sú sú celkové výhľady na úspech Harabína, Tkáč poskytol jeden postreh: “Akoby v poslednom období prestal (v médiách) záujem o prezidentské voľby. Sám sa pýtam, prečo a odpovedám, ako to cítim: pretože (pre Harabína) to vyzerá veľmi dobre”.
Presné termíny ešte nie sú vyhlásené, ale k voľbám dôjde už na jar budúceho roku, 2019. Nedajme si to ujsť.
Peter Vanád